Alergia a jazda samochodem

Alergia a jazda samochodem – co warto wiedzieć?

Jazda samochodem wymaga skupienia, ale jak się skoncentrować, kiedy objawy alergii dają się we znaki? Katar, łzawiące oczy, ciągłe kichanie i ból głowy to najbardziej widoczne symptomy, które skutecznie utrudniają życie kierowcom.

Wiosna i lato to pory roku, za którymi alergicy na pewno nie przepadają. Pyłki unoszące się w powietrzu zamieniają ich życie w prawdziwy koszmar. Zatkany nos, pieczenie oczu oraz kichanie można uznać za najłagodniejsze objawy alergii. W skrajnych przypadkach pojawiają się duszności i kaszel, prowadzący niekiedy do ataków astmatycznych. Czy z takim samopoczuciem jazda samochodem jest wskazana? Niektórzy nie mają innej możliwości, choć w przypadku naprawdę złego stanu zdrowia, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innego środka transportu.

Alergia a jazda samochodem – czy jest bezpieczna?

Jak właśnie wspomnieliśmy, przy mocno nasilonych objawach najlepiej pojechać do pracy autobusem albo skorzystać z pomocy znajomych. Natomiast osoby, które nie mają takiej możliwości, muszą zachować dużą ostrożność. Objawy alergii skutecznie utrudniają prowadzenie auta, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną wypadku. Dlatego warto zadbać o odpowiednią polisę – dobre warunki i atrakcyjną cenę daje ci tanie OC z Beesafe.

Ubezpieczenie nie zwalnia cię jednak z odpowiedzialności, więc dostosuj swoją prędkość do samopoczucia. Nawet jeżeli jedziesz przepisowe 50 km/h, atak alergiczny może spowodować, że przez kilkadziesiąt metrów nie skupiasz się na drodze. Do tego dochodzi utrata panowania nad odruchami. Jeżeli zupełnie nieświadomie za mocno skręcisz kierownicę, możesz uderzyć w innych samochód. O kolizję nietrudno, nawet gdy stoisz na światłach. Zabezpiecz dodatkowo swoje auto hamulcem ręcznym, by mieć pewność, że przez przypadek nie ruszysz z miejsca. Na takie i inne sytuacje pomoc znajdziesz na beesafe.pl.

Leki na alergię a prowadzenie auta

Z alergią trudno jest sobie poradzić bez stosowania leków – zarówno na receptę, jak i tych powszechnie dostępnych. Jej objawy łagodzą przede wszystkim leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Mają nie tylko formę tabletek, ale także kropli czy aerozoli. Lekarz może przepisać również zastrzyki. Bardzo ważną kwestią jest ich wpływ na zdolności motoryczne kierowców. Niektórzy producenci przestrzegają bowiem przed prowadzeniem auta po ich przyjęciu.

Leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy alergii, mogą powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się między innymi zaburzenia widzenia, senność, otępienie czy kłopoty z koordynacją ruchową. Jeśli zażywasz leki na alergię, lepiej nie wsiadaj za kierownicę.

Alergik za kierownicą – czystość samochodu to podstawa

Osoby, które zmagają się z alergią, powinny bezwzględnie zatroszczyć się o wnętrze swojego samochodu. Warto stworzyć w nim przestrzeń, która będzie wolna od alergenów. W tym celu należy pamiętać o trzech ważnych krokach.

Wyczyszczenie wnętrza samochodu

Kierowcy najwięcej uwagi poświęcają karoserii, zapominając o tym, ile kurzu i pyłków gromadzi się wewnątrz auta. Alergicy powinny więc skupić się na regularnym sprzątaniu – odkurzanie dywaników, schowków i innych zakamarków to podstawa. Warto też regularnie prać tapicerkę.

Wymiana filtra kabinowego

Chcesz swobodnie oddychać podczas jazdy? Regularnie wymieniaj filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze. Alergicy powinni postawić na filtr węglowy. Należy wymieniać go co roku (a jeśli jest taka potrzeba, nawet częściej) albo co 15 tysięcy kilometrów.

Czyszczenie klimatyzacji

Jeśli zależy ci na przyjaznym otoczeniu w samochodzie, nie zapominaj o regularnym przeglądzie klimatyzacji. Należy usuwać z niej nagromadzone pyłki i inne zanieczyszczania. W przeciwnym wypadku, użytkując instalację, będziesz je wdychać.

Prowadzenie samochodu z alergią nie jest najlepszym rozwiązaniem. Należy wytężać wszystkie siły, by jechać pewnie i bezpiecznie. Jednak utrzymywanie samochodu w czystości, a przede wszystkim odczytywanie swojego samopoczucia i podejmowanie racjonalnych decyzji sprawi, że alergik za kierownicą nie będzie stanowił zagrożenia dla innych.

Zobacz też
Alergia na słońce, czyli życie w cieniu. Co zrobić, gdy ekspozycja na słońce szkodzi? Objawy i leczenie uczulenia
alergia na słońce

Alergia na słońce to specyficzny rodzaj uczulenia nazywany nadwrażliwością na słońce. Uczulenie na słońce objawia się różnymi zmianami skórnymi, np. ...

Alergia na kota – czym się objawia i jak ją leczyć? Jaki kot dla alergika będzie najlepszy?
alergia na kota

Alergia na kota to jedno z częściej występujących uczuleń. Wbrew obiegowej opinii nie wywołuje jej sierść. Jej źródłem są płyny ...

Alergia na gluten – charakterystyczne objawy, diagnostyka i sposoby leczenia. Jak powinno wyglądać bezglutenowe menu?
alergia na gluten

Alergia na gluten, nietolerancja czy celiakia? Schorzenia łatwo pomylić, ponieważ towarzyszą im podobne objawy – wzdęcia, biegunki, problemy z oddychaniem ...

Alergia na białko mleka krowiego – problem niemowląt i małych dzieci. Jak rozpoznać alergię pokarmową? Sposoby leczenia
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego potocznie nazywana jest skazą białkową. Cierpią na nią głównie niemowlęta i dzieci do 3. roku ...

Alergia na mleko, uczulenie na białka mleka krowiego czy nietolerancja laktozy? Jak rozpoznać przyczynę problemów?
alergia na mleko

Alergia na mleko może dawać niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Problem najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci, a odpowiednio ...

Zostaw komentarz