alergia na nikiel

Gdy skóra nie lubi się z biżuterią… Alergia na nikiel to nie wyrok!

Alergia na nikiel objawia się wysypką na skórze. Uczulenie to częściej problem kobiet, ponieważ że nierzadko mają one kontakt z rzeczami zawierającymi ten pierwiastek (np. z biżuterią). Dowiedz się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Nikiel to srebrzystobiały metal, który dość powszechnie występuje w otoczeniu. Według statystyk nawet co piąta osoba może mieć alergię na ten pierwiastek. Dużą zawartość niklu mają przede wszystkim przedmioty metalowe, np.:

  • klamry od pasków;
  • klamki;
  • sztuczna biżuteria, np. kolczyki, bransoletki itp.;
  • zegarki;
  • sztućce;
  • guziki;
  • oprawki okularów;
  • sprzęt elektroniczny, np. tablety i telefony;

Co ciekawe, pierwiastek ten naturalnie występuje w glebie, wodzie pitnej, powietrzu i pożywieniu. Przedostaje się do otoczenia w wyniku erupcji wulkanów, wietrzenia skał i pożarów lasów. Co jest zatem przyczyną alergii na nikiel i jakie są czynniki ryzyka? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, co może być źródłem tego problemu i jak z nim walczyć!

Alergia na nikiel – jakie są jej objawy?

Nikiel uczula po długotrwałym kontakcie ze skórą. Objawem alergii na nikiel jest uporczywe swędzenie w miejscu, w którym doszło do kontaktu alergenu ze skórą. Kontaktowe zapalenie skóry (inaczej wyprysk kontaktowy) objawia się zwykle wysypką z widocznymi pęcherzykami i grudkami. Inne symptomy, które można zaobserwować, to:

  • zapalenie spojówek;
  • astma oskrzelowa;
  • nieżyt alergiczny nosa;
  • pokrzywka;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Alergia na nikiel – czego unikać?

Nikiel występuje w śladowych ilościach również w ludzkim organizmie. Jeśli układ odpornościowy człowieka błędnie zinterpretuje jego obecność, czyli uzna go za szkodnika, wówczas rozpoczyna z nim walkę. Organizm zaczyna produkować substancje, których zadaniem jest zwalczenie potencjalnie niegroźnego alergenu – w tym przypadku niklu. To skutkuje wystąpieniem reakcji alergicznych na ten metal. Dla ludzi najbardziej niebezpieczne są sole niklu, które najmocniej uczulają. Osoby zmagające się z alergią na nikiel muszą zachowywać dużą ostrożność i wystrzegać się kontaktu z alergenem, aby nie dopuścić do wystąpienia zmian skórnych. Jak to zrobić?

Nikiel a żywność – co jeść, aby uniknąć alergii?

Jak już wspomnieliśmy, nikiel obecny jest nie tylko w przedmiotach codziennego użytku. Pierwiastek ten znajduje się w pokarmach i nie brakuje produktów, które go zawierają. Sprawdź, co wyeliminować z diety, aby nie narazić siebie lub bliskich na kontakt z alergenem.

Osoby, u których występuje podejrzenie alergii na nikiel, powinny unikać m.in:

  • produktów zbożowych (gryki, kaszy jaglanej, płatków owsianych);
  • nabiału (sera topionego, serów twardych i półtwardych);
  • ryb (śledzi, tuńczyków, makrel, sardynek);
  • owoców i warzyw (kukurydzy, warzyw i owoców konserwowych);
  • słodyczy i bakalii (produktów zawierających czekoladę i kakao, migdały, orzechy i orzeszki ziemne);
  • napojów (mocnej herbaty czarnej i zielonej, piwa, czerwonego wina, kwaśnych soków owocowych, kakao). Więcej informacji o czarnej herbacie tutaj: https://kawaczyherbata.pl/czarna-herbata

Lista pielęgnacyjnych produktów zawierających nikiel

Warto wspomnieć też o zawartości niklu w kosmetykach. Zgodnie z rozporządzeniem UE, firmy kosmetyczne nie mogą dodawać tego pierwiastka do swoich produktów. Jednak śladowe ilości niklu w postaci zanieczyszczenia tlenku żelaza (używa się go jako pigmentu) obecne są w kolorowych kosmetykach. Znajdziesz je m.in. w:

  • cieniach do powiek;
  • kredkach do oczu;
  • pomadkach.

Podejrzenie alergii na nikiel – zrób badanie!

Jak już wspomnieliśmy, pierwsze zmiany skórne sygnalizujące o możliwej alergii mogą wystąpić nawet po dwóch dobach od kontaktu skóry z metalem. Aby wykryć uczulenie na nikiel, musisz najpierw udać się do alergologa, który skieruje cię na tzw. test płatkowy. Jak wygląda to badanie?

  1. Na skórze pleców bez widocznych podrażnień nakleja się specjalne plastry nasączone alergenem.
  2. Następnie zostawia się je na dwie doby.
  3. Po tym czasie plastry trzeba odkleić, a miejsca po nich obserwować przez następne 48 godzin. Prawidłowej interpretacji wyniku testu może dokonać tylko lekarz.
  4. Jeśli w miejscach po plastrze pojawią się grudki, zaczerwienienia lub obrzęk, to znak, że prawdopodobnie jesteś uczulony na nikiel. Alergię można też wykryć, przyjmując w obecności lekarza doustnie roztwór soli niklu.

Mam alergię na nikiel… i co dalej?

Zapewne zastanawiasz się, czy dla osób uczulonych jest jakaś nadzieja na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości. Odpowiedź jest prosta jedynym sposobem na uniknięcia alergii na nikiel jest ograniczenie kontaktu z przedmiotami zawierającymi alergen i spożywania produktów, w których występuje pierwiastek. Sprawa nie wygląda jednak tak prosto, jakby mogło się wydawać. Gdybyś chciał wyeliminować z diety wszystkie produkty, które zawierają nikiel, nabawiłabyś się dużych niedoborów witamin i minerałów.

Dieta i porady dla osób uczulonych na nikiel

Osoby mające opisywany problem, powinny być diecie niskoniklowej. To, co można jeść, a czego na pewno unikać, najlepiej skonsultować z dietetykiem. Pamiętaj, że dieta roślinna będzie zawierać więcej niklu niż zwierzęca ze względu na obecność tego pierwiastka w glebie. Produkty przetworzone – zarówno roślinne, jak i zwierzęce – zawierają spore ilości niklu. Gorzej sprawa się ma, jeśli kontakt z niklem jest nieunikniony.

Pierwiastek ten znajduje się także w:

  • plombach dentystycznych;
  • endoprotezach;
  • stopach dentystycznych;
  • stymulatorach serca.

Pacjent z alergią na nikiel, któremu wszczepiono implant stawowy lub dentystyczny, już po wykonanym zabiegu może dostać charakterystycznej wysypki skórnej. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza diagnostyka, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci pokrzywki na skórze.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej alergii kontaktowej?

Osoby nadwrażliwe na nikiel powinny przestrzegać najważniejszych zasad:

  1. Staraj się nie nosić białego złota – to stop złota z cynkiem i niklem.
  2. Rano nie nalewaj do czajnika pierwszej porcji wody z kranu – po nocy stężenie niklu w wodzie wodociągowej jest największe.
  3. Wybieraj biżuterię hipoalergiczną, np. ze stali chirurgicznej, tytanu, srebra wysokiej próby, żółtego złota i platyny.
  4. Laptop lub smartfon możesz oddać do oklejenia specjalną powłoką bezniklową.
  5. Jeśli na co dzień dotykasz metalowych przedmiotów (np. monet), staraj się to robić w rękawiczkach.
  6. Przed zabiegiem lub operacją wszczepienia implantu, protezy itp. zawsze informuj lekarza o alergii.
  7. Korzystaj z balsamów chroniących przed alergią kontaktową.
  8. Nie kąp się w biżuterii, ponieważ woda potęguje działanie alergizujące niklu.
  9. Przestrzegaj diety ubogiej w nikiel.
  10. Nie przyrządzaj potraw w garnkach ze stali nierdzewnej, a zamiast nich wybieraj naczynia emaliowane, które nie zawierają dodatku niklu.

Jeśli raz pojawi się u ciebie alergia na nikiel, to prawdopodobnie pozostanie już do końca życia. Możesz łagodzić jej objawy, unikając kontaktu z metolowymi przedmiotami, ale niestety nie ma obecnie metody, która pozwoliłaby całkowicie ją wyleczyć. Ulgę przynoszą leki antyhistaminowe, które tłumią objawy alergii. W naprawdę ciężkim przebiegu uczulenia lekarz może zalecić kurację lekiem stosowanym w leczeniu alkoholizmu. Pamiętaj też, że osoby uczulone na chrom lub kobalt mają większe predyspozycje do alergii na nikiel.

Zobacz też
Alergia na kota – czym się objawia i jak ją leczyć? Jaki kot dla alergika będzie najlepszy?
alergia na kota

Alergia na kota to jedno z częściej występujących uczuleń. Wbrew obiegowej opinii nie wywołuje jej sierść. Jej źródłem są płyny ...

Alergia na farbę do włosów. Skąd się bierze uczulenie i jak przebiega reakcja alergiczna na PPD?
alergia na farbę do włosów

Alergia na farbę do włosów wynika z nadwrażliwości na jeden lub kilka składników preparatu. Głównym źródłem problemu jest zwykle sztuczna ...

Alergia na truskawki – jak ją rozpoznać? Czy objawy skórne są powodem do wyeliminowania tych owoców z diety?
alergia na truskawki

Alergia na truskawki to dla smakoszy tych owoców duży problem. Jest sprawcą wielu uciążliwych objawów skórnych, dlatego niektórzy muszą zrezygnować ...

Zostaw komentarz