Nowe mieszkanie dla alergika – jak urządzić, o czym pamiętać?
Kupno mieszkania/domu od dewelopera zawsze powinno być dobrze przemyślaną decyzją, wszystko trzeba dokładnie sprawdzić. Jeśli na ścianach lub suficie widnieją jakieś przebarwienia, zawilgocenia, to niestety jest to początek problemów. Trzeba liczyć się z pojawieniem śladów pleśni, a to z kolei sprzyja problemom z oddychaniem, pogarsza zdrowie, obniża jakość życia. Dla alergików będzie to niezwykle dokuczliwe. Osoby zmagające się z różnymi uczuleniami muszą szczególnie dbać o to, aby odpowiednio zaaranżować pomieszczenia. W celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Problematyczne alergeny w domowych wnętrzach
Uczulać może nie niemalże wszystko. Każdy organizm reaguje inaczej na różne alergeny. Mogą pochodzić one z powietrza, elementów wyposażenia, materiałów budowlanych. Zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego są bardzo problematyczne. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że za powstawanie objawów alergii odpowiadają niewidoczne związki zawarte w klejach, farbach i lakierach, które są używane do produkcji elementów wyposażenia typu meble i dekoracje. Substancje uczulające znajdują się nawet w tkaninach, kosmetykach, środkach czystości. Największe zagrożenie stanowią formaldehyd, rozpuszczalniki, plastyfikatory, winyl, sole chromu. Alergeny te znajdują się między innymi w płytach wiórowych, tapetach, farbach, impregnatach, cemencie, zaprawie, panelach, tynkach itd. W przypadku alergików niezwykle problematyczne są także wełna mineralna, włókno szklane, pył tynkowy.
O czym pamiętać podczas aranżowania pomieszczeń dla alergików?
We wnętrzach alergików mile widziane będą materiały naturalne, wolne od syntetycznych dodatków. Należy wybierać produkty budowlane, które nie powodują pylenia, są antystatyczne. Idealnie sprawdzi się kamień, metal bez niklu i chromu, szkło, ceramika, cegła, lite drewno. Z materiałów wykończeniowych polecić można tynki gipsowe, płyty kartonowo-gipsowe, farby lateksowe i akrylowe. Istotne jest dobranie odpowiednich tekstyliów. Lepiej zrezygnować zasłon, firan, dywanów i koców z długim włosiem ze względu na to, że stanowią one źródło alergenów. Najlepiej sprawdzi się podłoga wykonana z drewna, rolety o gładkim splocie.
Jak urządzić pomieszczenia osób skłonnych do alergii?
Przyjazne dla alergików są bawełna, len, jedwab i inne naturalne tkaniny. Należy wybierać meble, które łatwo utrzymać w czystości. Mogą być one obite skórą naturalną lub ekologiczną. Świetnie sprawdzają się modele z wymiennymi pokrowcami. Z ilością mebli i dekoracji nie należy przesadzać, bo zbiera się na nich tylko kurz. Warto wyposażyć się w oczyszczacze powietrza z filtrami. Sprawna wentylację pozwoli uniknąć zawilgocenia i zagrzybienia. Zamiast tapet lepszym wyborem będą ekologiczne druki UV. Do wykańczania ścian i sufitów należy sięgnąć po produkty posiadające odpowiednie atesty. Nie może zabraknąć również piankowego materaca i antyalergicznej pościeli. W przypadku wnętrz osób zmagających się z alergiami najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na minimalizm i naturę.
Dlaczego warto odebrać mieszkanie od dewelopera z inżynierem?
Odbiór mieszkania od dewelopera warto przeprowadzić z doświadczonym inżynierem. Zna on wszystkie przepisy i normy budowlane. Dysponuje odpowiednimi narzędziami i specjalistycznym sprzętem w postaci kamery termowizyjnej. Za jej pomocą można szybko sprawdzić, czy nie ma w mieszkaniu przecieków, zawilgoceń, mostków termicznych. Fachowiec wykryje wady, uargumentuje zasadność ich wpisania do protokołu odbioru. Jest to niezwykle ważne, bo dzięki temu można zobowiązać dewelopera do bezpłatnego usunięcia usterek. Pozwoli to uchronić się przed kosztownymi naprawami, czyli przed stratami finansowymi. Deweloperzy mają tendencję do bagatelizowanie usterek i czynienia różnych wymówek. Wywierają oni presję na kupujących. Dokładają wszelkich starań do tego, aby nie wpisać wad znalezionych przez inwestora do protokołu odbioru. Można się jednak przed tym uchronić, jeśli skorzysta się z usług doświadczonego inżyniera. Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, to niestety lista usterek może być długa.