Wygodne rozwiązanie na alergię – recepta online
Alergia to dolegliwość, która może znacząco utrudniać życie. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, jak ją rozpoznać, czym się objawia, a także jakie są jej rodzaje.
Coraz więcej osób zmaga się z różnymi uczuleniami, które często nie są poprawnie zdiagnozowane. Jaka jest najlepsza metoda ich leczenia? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące alergii.
Czym jest alergia?
Alergia nazywana jest także uczuleniem. Jest to dolegliwość, która polega na nieprawidłowej i nadmiernej reakcji układu immunologicznego na różne substancje (alergeny). Występuje ona po kontakcie z danym alergenem, gdy organizm nauczył się już go rozpoznawać. Każda styczność z czynnikiem wywołującym prowadzi do uwalniania histaminy. Jest to substancja, która odpowiada za większość objawów alergicznych. U niektórych osób uczulenie pojawia się już po kilku kontaktach z alergenem, a u innych rozwija się przez lata i ujawnia się dopiero po dłuższym czasie.
W jaki sposób rozpoznać alergię?
Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie alergii:
- wywiad lekarski – po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarz jest w stanie zdiagnozować chorobę alergiczną, jeśli ma wątpliwości, to zleca dodatkowe badania (laboratoryjne, spirometryczne);
- testy skórne – polegają na wstrzyknięciu roztworu z alergenem i obserwowaniu reakcji;
- testy prowokacyjne – potencjalny alergen podaje się do narządu (na przykład na błonę śluzową nosa) w celu wywołania objawów.
Jeśli rozpoznasz u siebie alergię, to e-recepta online pomoże ci w szybki sposób rozpocząć skuteczną walkę z dolegliwościami.
Jakie objawy mogą wystąpić przy alergii?
Objawy występują zaraz po kontakcie z alergenem. Ich rodzaj, częstotliwość i intensywność zależy od choroby alergicznej:
- alergiczny nieżyt nosa – zatkany nos, kichanie, katar, świąd nosa;
- astma oskrzelowa atopowa – kaszel, świszczący oddech, duszność;
- atopowe zapalenie spojówek – zaczerwienienie, świąd, obrzęk powiek, łzawienie oczu;
- atopowe zapalenie skóry – suchość skóry, silny świąd skóry, wyprysk;
- alergia pokarmowa – wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha;
- pokrzywka atopowa – swędzące bąble;
- wstrząs anafilaktyczny – duszność, spadek ciśnienia tętniczego, utrata przytomności, wymioty.
Wygodny sposób na leczenie choroby alergicznej
Leczenie alergii polega na łagodzeniu jej objawów. Zaniedbanie terapii skutkować może różnymi powikłaniami (na przykład nawracającymi napadami astmy) czy też pogłębieniem się choroby alergicznej (na przykład rozwinięciem się astmy przy alergicznym nieżycie nosa). Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, dzięki którym życie z alergią staje się łatwiejsze. Lekarz online 24h może pomóc w sprawnym zdiagnozowaniu alergii i w przypisaniu odpowiedniego leku do jej leczenia. Jest to bardzo wygodny sposób, ponieważ nie trzeba umawiać się na wizytę tradycyjną, dzięki czemu można zaoszczędzić czas.
Rodzaje alergii
Wyróżnia się następujące alergie:
- alergia wziewna – pojawia się wiosną, ale może dokuczać przez cały rok; najczęściej powodowana jest przez pyłki kwitnących roślin;
- alergia pokarmowa – wywoływana spożyciem uczulającego składnika pokarmowego, jedna osoba może być uczulona na wiele różnych składników;
- alergia kontaktowa – występuje podczas kontaktu z czynnikiem, na który jest się uczulonym.
Najczęściej występujące alergeny
Do najczęściej występujących alergenów zaliczyć można:
- alergeny wziewne – roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, zarodniki pleśni, sierść zwierząt;
- alergeny pokarmowe – białko jaja kurzego, białko mleka krowiego, orzeszki ziemne, ryby, niektóre owoce;
- alergeny wywołujące kontaktowy wyprysk na skórze – substancje zapachowe (olejki eteryczne, kosmetyki), konserwanty (podłoża maści leczniczych), metale (chrom, nikiel, kobalt);
- leki – zwłaszcza penicyliny;
- jad owadów błonkoskrzydłych – os, pszczół.
Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, to koniecznie wykonaj jedną z polecanych czynności do jej rozpoznania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem, który pomoże ci w postawieniu odpowiedniej diagnozy.