alergia na alkohol

Alergia na alkohol – skąd biorą się problemy i co uczula najbardziej? Czym objawia się uczulenie na alkohol?

Alergia na alkohol jest uczuleniem, o którym rzadko się mówi. Niektórzy nie wiedzą, że po wypiciu nawet niewielkiej jego ilości mogą doświadczyć przykrych objawów. Sprawdź, jak rozpoznać alergię i które trunki szkodzą najbardziej!

Urodziny, imieniny, urlop – okazji do świętowania nie brakuje, a na większości stołów pojawia się wówczas alkohol (piwo, wino, a czasem np. triple sec). Choć to nieodłączny „towarzysz” zabaw, jego spożywanie może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości i wcale nie chodzi o zjawisko zwane kacem. Częstym następstwem zakrapianej imprezy może być bowiem alergia na alkohol. Przypadłość objawia się zaczerwienieniem twarzy i dekoltu, ale również pokrzywką, swędzeniem, a w najcięższych przypadkach dusznościami. Co jest przyczyną takiej reakcji organizmu? Jak radzić sobie z uczuleniem? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o nietolerancji alkoholu!

Objawy alergii na alkohol – jak rozpoznać problem?

W większości przypadków reakcje alergiczne nie są silne. Jedyne, co może świadczyć o problemie, to rumień i uderzenia gorąca. Objawy mogą być jednak bardziej złożone, a obok czerwonych plam na skórze pojawia się świąd i drapanie w jamie ustnej lub swędząca wysypka. W najgorszych przypadkach dochodzi do obrzęku krtani i gardła, który prowadzi do kłopotów z przełykaniem i oddychaniem. Te ostatnie są bardzo poważną konsekwencją spożywania alkoholu przez alergika. Co ciekawe, sam napój nie musi wywołać niepożądanej reakcji, ale w połączeniu z innym alergenem może spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, warto wiedzieć, że jest możliwe.

Alergia na alkohol może być dość rzadkim, ale uciążliwym problemem dla osób, które zmagają się z nietolerancją alkoholu czy reakcjami alergicznymi na składniki zawarte w napojach alkoholowych. Objawy takie jak zaczerwienienie skóry, swędzenie, kichanie czy bóle głowy mogą utrudniać uczestnictwo w różnych imprezach i spotkaniach towarzyskich

Komentują eksperci z portalu dobredrinki.pl

Co jeszcze powinno niepokoić?

Napój alkoholowy często wywołuje nudności i niejednokrotnie prowokuje wymioty. Picie alkoholu może prowadzić do powtarzających się biegunek. Zauważono również, że regularne i częste spożywanie napojów alkoholowych zaostrza objawy astmy. Często obserwowaną reakcją są kłopoty z oczami, np. zaczerwienienie, świąd i łzawienie. U osób uczulonych na alkohol częściej pojawiają się siniaki i dochodzi do tzw. wynaczynienia.

Reakcja alergiczna na napoje wyskokowe – jak działać?

Pierwszym działaniem powinno być odstawienie alkoholu, który wywołał reakcję uczuleniową. Można również zastosować doraźne preparaty przeciwalergiczne, które są dostępne bez recepty. W większości przypadków pomagają złagodzić przykre objawy. W razie poważnych problemów konieczne może być wsparcie lekarza, zwłaszcza gdy pojawiły się kłopoty z oddychaniem. Osoby, które zaobserwowały u siebie niepożądaną reakcję po spożyciu alkoholu, powinny skonsultować się z lekarzem alergologiem.

Alergia czy nietolerancja?

Warto wiedzieć, że mechanizm powstawania nieprawidłowej reakcji organizmu na spożyty napój nie zawsze jest tożsamy z alergią. Za najbardziej uczulające uznawane są wino i kolorowe wódki. Do ich produkcji używa się:

  • owoców;
  • ryżu;
  • ziemniaków;
  • drożdży;
  • zbóż.

Wszystkie te składniki mogą wywoływać reakcję alergiczną. Często dzieje się tak w przypadku piwa, gdzie ważnymi składnikami są chmiel czy jęczmień. Objawy typowe dla alergii jak kichanie, katar, świąd czy pokrzywka mogą również wystąpić na skutek nadwrażliwości bez podłoża alergicznego. Na skutek procesów zachodzących po spożyciu alkoholu uwolniona zostaje histamina, która jest odpowiedzialna za wymienione objawy.

Co w alkoholu uczula najbardziej, a co najmniej?

Najmniej niepożądanych reakcji zaobserwowano po spożyciu czystego alkoholu (białej wódki), ponieważ nie jest on czystym alergenem. Najczęściej uczulają poszczególne składniki użyte do produkcji np. czerwonego wina czy kolorowej wódki. Bardzo powszechna jest także alergia na piwo. Oprócz owoców w winie uczula:

  • białko jaja kurzego, które dodawane jest do ajerkoniaku czy wina;
  • pszenica, słód jęczmienny czy kukurydza, które znajdziesz w piwie.

Przyczyną nadwrażliwości może być dodatek barwników, konserwantów i aromatów znajdujących się w wielu napojach wyskokowych.

Słowo o ilości alkoholu w kosmetykach

Pamiętaj również, że podobne problemy mogą pojawiać się po użyciu kosmetyków z alkoholem. Najbardziej niepożądany jest alkohol etylowy (etanol, czyli alkohol zbożowy). Za bezpieczne stężenie w kosmetykach uważa się jego ilość poniżej 5%, jednak nawet niewielki dodatek może wywołać problemy skórne.

Zaczerwienienie skóry po wypiciu alkoholu – czy to już alergia?

Zaczerwienienie skóry po wypiciu trunku nie musi jeszcze świadczyć o alergii na alkohol. Ten problem zaobserwują u siebie osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze i hipoglikemię. Podobny objaw towarzyszy paniom w okresie menopauzy, a także osobom z chorobami skóry (np. z trądzikiem różowatym). Jest też symptomem wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi.

Nietolerancja na alkohol

Innym powodem nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się po wypiciu drinka, może być niedobór enzymów niezbędnych w procesie metabolizowania alkoholu. Za proces trawienia tej substancji odpowiadają ADH oraz ALDH, czyli dehydrogenaza alkoholowa i dehydrogenaza aldehydowa. Objawy niedoboru enzymów są podobne do tych występujących przy alergii.

Niebezpieczne połączenie – alkohol i leki

Na pewno wiesz, że alkoholu nie należy mieszać z lekami, o czym możesz się przekonać, czytając ulotki. Niektóre składniki preparatów wchodzą w reakcję z napojami wysokoprocentowymi i powodują nieprzyjemne objawy, wywołując senność, zawroty i ból głowy. Wiele syropów produkowanych jest na bazie alkoholu (to nawet 10% składu). Alkohol może nasilać objawy astmy i innych alergii. Potęguje czasem kaszel, katar i kichanie. Poważniejszymi skutkami łączenia preparatów leczniczych z napojami wyskokowymi są:

  • nudności;
  • wymioty;
  • omdlenia;
  • problemy z sercem;
  • trudności w oddychaniu.

Jednocześnie alkohol osłabia działanie niektórych preparatów lub w ogóle znosi ich skuteczność.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy pojawiające się po spożyciu alkoholu. Reaguj jak najszybciej. Jeśli trzeba, udaj się do lekarza i wykonaj testy. Może się okazać,

Zobacz też
Alergia na słońce, czyli życie w cieniu. Co zrobić, gdy ekspozycja na słońce szkodzi? Objawy i leczenie uczulenia
alergia na słońce

Alergia na słońce to specyficzny rodzaj uczulenia nazywany nadwrażliwością na słońce. Uczulenie na słońce objawia się różnymi zmianami skórnymi, np. ...

Alergia na kota – czym się objawia i jak ją leczyć? Jaki kot dla alergika będzie najlepszy?
alergia na kota

Alergia na kota to jedno z częściej występujących uczuleń. Wbrew obiegowej opinii nie wywołuje jej sierść. Jej źródłem są płyny ...

Alergia na gluten – charakterystyczne objawy, diagnostyka i sposoby leczenia. Jak powinno wyglądać bezglutenowe menu?
alergia na gluten

Alergia na gluten, nietolerancja czy celiakia? Schorzenia łatwo pomylić, ponieważ towarzyszą im podobne objawy – wzdęcia, biegunki, problemy z oddychaniem ...

Alergia na białko mleka krowiego – problem niemowląt i małych dzieci. Jak rozpoznać alergię pokarmową? Sposoby leczenia
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego potocznie nazywana jest skazą białkową. Cierpią na nią głównie niemowlęta i dzieci do 3. roku ...

Alergia na mleko, uczulenie na białka mleka krowiego czy nietolerancja laktozy? Jak rozpoznać przyczynę problemów?
alergia na mleko

Alergia na mleko może dawać niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Problem najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci, a odpowiednio ...

Zostaw komentarz