alergia na alkohol

Alergia na alkohol – skąd biorą się problemy i co uczula najbardziej? Czym objawia się uczulenie na alkohol?

Alergia na alkohol jest uczuleniem, o którym rzadko się mówi. Niektórzy nie wiedzą, że po wypiciu nawet niewielkiej jego ilości mogą doświadczyć przykrych objawów. Sprawdź, jak rozpoznać alergię i które trunki szkodzą najbardziej!

Urodziny, imieniny, urlop – okazji do świętowania nie brakuje, a na większości stołów pojawia się wówczas alkohol. Choć to nieodłączny „towarzysz” zabaw, jego spożywanie może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości i wcale nie chodzi o zjawisko zwane kacem. Częstym następstwem zakrapianej imprezy może być bowiem alergia na alkohol. Przypadłość objawia się zaczerwienieniem twarzy i dekoltu, ale również pokrzywką, swędzeniem, a w najcięższych przypadkach dusznościami. Co jest przyczyną takiej reakcji organizmu? Jak radzić sobie z uczuleniem? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o nietolerancji alkoholu!

Objawy alergii na alkohol – jak rozpoznać problem?

W większości przypadków reakcje alergiczne nie są silne. Jedyne, co może świadczyć o problemie, to rumień i uderzenia gorąca. Objawy mogą być jednak bardziej złożone, a obok czerwonych plam na skórze pojawia się świąd i drapanie w jamie ustnej lub swędząca wysypka. W najgorszych przypadkach dochodzi do obrzęku krtani i gardła, który prowadzi do kłopotów z przełykaniem i oddychaniem. Te ostatnie są bardzo poważną konsekwencją spożywania alkoholu przez alergika. Co ciekawe, sam napój nie musi wywołać niepożądanej reakcji, ale w połączeniu z innym alergenem może spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, warto wiedzieć, że jest możliwe.

Co jeszcze powinno niepokoić?

Napój alkoholowy często wywołuje nudności i niejednokrotnie prowokuje wymioty. Picie alkoholu może prowadzić do powtarzających się biegunek. Zauważono również, że regularne i częste spożywanie napojów alkoholowych zaostrza objawy astmy. Często obserwowaną reakcją są kłopoty z oczami, np. zaczerwienienie, świąd i łzawienie. U osób uczulonych na alkohol częściej pojawiają się siniaki i dochodzi do tzw. wynaczynienia.

Reakcja alergiczna na napoje wyskokowe – jak działać?

Pierwszym działaniem powinno być odstawienie alkoholu, który wywołał reakcję uczuleniową. Można również zastosować doraźne preparaty przeciwalergiczne, które są dostępne bez recepty. W większości przypadków pomagają złagodzić przykre objawy. W razie poważnych problemów konieczne może być wsparcie lekarza, zwłaszcza gdy pojawiły się kłopoty z oddychaniem. Osoby, które zaobserwowały u siebie niepożądaną reakcję po spożyciu alkoholu, powinny skonsultować się z lekarzem alergologiem.

Alergia czy nietolerancja?

Warto wiedzieć, że mechanizm powstawania nieprawidłowej reakcji organizmu na spożyty napój nie zawsze jest tożsamy z alergią. Za najbardziej uczulające uznawane są wino i kolorowe wódki. Do ich produkcji używa się:

 • owoców;
 • ryżu;
 • ziemniaków;
 • drożdży;
 • zbóż.

Wszystkie te składniki mogą wywoływać reakcję alergiczną. Często dzieje się tak w przypadku piwa, gdzie ważnymi składnikami są chmiel czy jęczmień. Objawy typowe dla alergii jak kichanie, katar, świąd czy pokrzywka mogą również wystąpić na skutek nadwrażliwości bez podłoża alergicznego. Na skutek procesów zachodzących po spożyciu alkoholu uwolniona zostaje histamina, która jest odpowiedzialna za wymienione objawy.

Co w alkoholu uczula najbardziej, a co najmniej?

Najmniej niepożądanych reakcji zaobserwowano po spożyciu czystego alkoholu (białej wódki), ponieważ nie jest on czystym alergenem. Najczęściej uczulają poszczególne składniki użyte do produkcji np. czerwonego wina czy kolorowej wódki. Bardzo powszechna jest także alergia na piwo. Oprócz owoców w winie uczula:

 • białko jaja kurzego, które dodawane jest do ajerkoniaku czy wina;
 • pszenica, słód jęczmienny czy kukurydza, które znajdziesz w piwie.

Przyczyną nadwrażliwości może być dodatek barwników, konserwantów i aromatów znajdujących się w wielu napojach wyskokowych.

Słowo o ilości alkoholu w kosmetykach

Pamiętaj również, że podobne problemy mogą pojawiać się po użyciu kosmetyków z alkoholem. Najbardziej niepożądany jest alkohol etylowy (etanol, czyli alkohol zbożowy). Za bezpieczne stężenie w kosmetykach uważa się jego ilość poniżej 5%, jednak nawet niewielki dodatek może wywołać problemy skórne.

Zaczerwienienie skóry po wypiciu alkoholu – czy to już alergia?

Zaczerwienienie skóry po wypiciu trunku nie musi jeszcze świadczyć o alergii na alkohol. Ten problem zaobserwują u siebie osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze i hipoglikemię. Podobny objaw towarzyszy paniom w okresie menopauzy, a także osobom z chorobami skóry (np. z trądzikiem różowatym). Jest też symptomem wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi.

Nietolerancja na alkohol

Innym powodem nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się po wypiciu drinka, może być niedobór enzymów niezbędnych w procesie metabolizowania alkoholu. Za proces trawienia tej substancji odpowiadają ADH oraz ALDH, czyli dehydrogenaza alkoholowa i dehydrogenaza aldehydowa. Objawy niedoboru enzymów są podobne do tych występujących przy alergii.

Niebezpieczne połączenie – alkohol i leki

Na pewno wiesz, że alkoholu nie należy mieszać z lekami, o czym możesz się przekonać, czytając ulotki. Niektóre składniki preparatów wchodzą w reakcję z napojami wysokoprocentowymi i powodują nieprzyjemne objawy, wywołując senność, zawroty i ból głowy. Wiele syropów produkowanych jest na bazie alkoholu (to nawet 10% składu). Alkohol może nasilać objawy astmy i innych alergii. Potęguje czasem kaszel, katar i kichanie. Poważniejszymi skutkami łączenia preparatów leczniczych z napojami wyskokowymi są:

 • nudności;
 • wymioty;
 • omdlenia;
 • problemy z sercem;
 • trudności w oddychaniu.

Jednocześnie alkohol osłabia działanie niektórych preparatów lub w ogóle znosi ich skuteczność.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy pojawiające się po spożyciu alkoholu. Reaguj jak najszybciej. Jeśli trzeba, udaj się do lekarza i wykonaj testy. Może się okazać,

Zobacz też
Alergia a jazda samochodem – co warto wiedzieć?
Alergia a jazda samochodem

Jazda samochodem wymaga skupienia, ale jak się skoncentrować, kiedy objawy alergii dają się we znaki? Katar, łzawiące oczy, ciągłe kichanie ...

Zyrtec – skuteczna broń w walce z objawami alergii

Zyrtec UCB jest lekiem przeciwalergicznym, zawierającym cetyryzynę, stosowanym w celu łagodzenia objawów sezonowego i zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. ...

Suplementy diety na alergię – jakie witaminy będą wskazane?
Suplementy diety na alergię

Jakie witaminy sprawdzą się najlepiej w przypadku alergika? Okres wiosny jest szczególnie trudnym czasem dla alergików. Osoby znajdujące się w ...

Lek na alergię II generacji – jak może Ci pomóc?

Katar sienny, kichanie, zaczerwienione oczy, świąd skóry – to tylko niektóre z uciążliwych objawów alergii. Jeśli się z nimi zmagasz, ...

Alergia na metale a biżuteria ślubna
alergia na metale

Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w życiu, więc nic dziwnego w tym, że każdy chce się na nim prezentować ...

Czym objawia się alergia na zwierzęta? 
alergia na zwierzęta

Jaka alergia na zwierzęta może pojawić się przy kontakcie z podopiecznymi? Co warto wiedzieć o swoim stanie zdrowia zanim zdecydujemy ...

Zostaw komentarz