Czy wypryski mogą być objawem alergii

Czy wypryski mogą być objawem alergii? Jak walczyć z trądzikiem u alergika?

Alergie skórne są częstym i bardzo uciążliwym problemem. W zależności od przyczyny sposób leczenia może być prosty i działający natychmiast, lecz może także trwać przez całe życie i wymagać różnych wyrzeczeń. Sprawdź, jakie objawy skórne może dawać uczulenie.

Jak objawiają się alergie skórne?

Niektóre rodzaje trądziku mogą mieć podłoże alergiczne, podobnie jak wiele reakcji uczuleniowych jest błędnie diagnozowanych jako wypryski trądzikowe. 

Niemniej jednak, alergie skórne zwykle objawiają się czerwonymi przebarwieniami. W zależności od podłoża mogą być to również różnego typu krostki, plany oraz przesuszenia. 

Bardzo często towarzyszy im świąd oraz szorstkość. Dużym problemem są także powiązane z nimi stany zapalne. 

Analizując zmiany na swojej skórze, warto mieć na uwadze, że jest to największy organ w ciele człowieka, w dodatku doskonale widoczny. Z tego względu dbanie o jej zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie jest tak istotne. 

Alergie skórne są spowodowane kontaktem z alergenem, który dla osoby nieuczulonej nie jest groźny. Może być to zarówno produkt sztuczny, chemia gospodarcza czy barwniki, jak i w pełni naturalny, np. rośliny, wełna czy owoce. 

Choroby skóry na tle alergicznym to przede wszystkim atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy lub pokrzywka, zapalenie skóry i wyprysk łojotokowy. Czasem pojawiają się także wypryski zawodowe oraz fotoalergiczne. 

Czy zmiany na skórze mogą być objawem alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa jest jedną z trudniejszych do leczenia. Wymaga nieustannego pilnowania diety i analizowania objawów. Jeśli wykluczenia wymaga wiele składników, w tym także tych podstawowych, utrudnieniem staje się zarówno przygotowanie posiłków w domu, jak i jedzenie w gronie przyjaciół. 

Objawy alergii pokarmowej najczęściej są związane bezpośrednio z układem pokarmowym. Dzięki temu diagnostyka automatycznie jest kierowana na pokarmy, zwłaszcza u małych dzieci. Zwykle pojawiają się bóle, nudności, wymioty, ale również wzdęcia i brak apetytu. Czasem mogą dołączać także dolegliwości w obszarze dróg oddechowych. Wtedy zwykle jest to katar lub duszności przypominające astmę. 

W niektórych przypadkach alergia pokarmowa może dawać objawy skórne. Pojawia się wtedy wysypka, świąd i pokrzywka. Najczęściej zmiany są zlokalizowane na dłoniach, stopach i twarzy. Czasem pojawiają się także uporczywe pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą, grudki i krosty. To bardzo bolesna odmiana alergii, która wymaga specjalistycznego leczenia oraz wyjątkowo uważnej pielęgnacji. 

Czy nieodpowiednie kosmetyki i posiłki mogą być przyczyną trądziku? 

Trądzik oraz alergiczne zmiany skórne mogą być spowodowane nieodpowiednią, wysoko przetworzoną żywnością i mocno perfumowanymi, agresywnymi kosmetykami. Warto je czasowo wykluczyć, aby upewnić się, co jest przyczyną wyprysków. 

Jeśli alergia ma podłoże pokarmowe, konieczne będą szczegółowe testy. 

Jak walczyć z alergią skórną? 

Alergia skórna zwykle wymaga pielęgnacji od zewnątrz oraz zadbania od wewnątrz. Znajdując przyczynę uczulenia, czasem możliwe jest jej wyeliminowanie. W niektórych przypadkach konieczna może być farmakoterapia doustna lub w postaci specjalnych maści. 

Doraźnie warto stosować także środki łagodzące. Mogą pomóc zarówno na świąd, łuszczenie, jak i przesuszenie. 

Skórę objętą alergią należy silnie natłuszczać, ubrania powinno się prać w delikatnych środkach i wybierać odzież przewiewną, wykonaną z naturalnych tkanin. 

Warto utrzymywać bardzo regularną czystość w mieszkaniu. Zarówno wymiana pościeli, ręczników, jak i usuwanie kurzu mogą pomóc. 

Zasady pielęgnacji skóry atopowej i trądzikowej 

Nieestetyczne blizny po trądziku, przesuszone zmiany atopowe i łuszczący się naskórek to dolegliwości znane wszystkim alergikom. W wielu przypadkach część tych problemów można załagodzić odpowiednią pielęgnacją. 

Kluczowe jest wybieranie odpowiednich, delikatnych środków. Nie zaleca się preparatów mocno perfumowanych czy barwionych. Wiele z nich powinno konsultować się z lekarzem dermatologiem. 

Zobacz też
Alergia na słońce, czyli życie w cieniu. Co zrobić, gdy ekspozycja na słońce szkodzi? Objawy i leczenie uczulenia
alergia na słońce

Alergia na słońce to specyficzny rodzaj uczulenia nazywany nadwrażliwością na słońce. Uczulenie na słońce objawia się różnymi zmianami skórnymi, np. ...

Alergia na kota – czym się objawia i jak ją leczyć? Jaki kot dla alergika będzie najlepszy?
alergia na kota

Alergia na kota to jedno z częściej występujących uczuleń. Wbrew obiegowej opinii nie wywołuje jej sierść. Jej źródłem są płyny ...

Alergia na gluten – charakterystyczne objawy, diagnostyka i sposoby leczenia. Jak powinno wyglądać bezglutenowe menu?
alergia na gluten

Alergia na gluten, nietolerancja czy celiakia? Schorzenia łatwo pomylić, ponieważ towarzyszą im podobne objawy – wzdęcia, biegunki, problemy z oddychaniem ...

Alergia na białko mleka krowiego – problem niemowląt i małych dzieci. Jak rozpoznać alergię pokarmową? Sposoby leczenia
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego potocznie nazywana jest skazą białkową. Cierpią na nią głównie niemowlęta i dzieci do 3. roku ...

Alergia na mleko, uczulenie na białka mleka krowiego czy nietolerancja laktozy? Jak rozpoznać przyczynę problemów?
alergia na mleko

Alergia na mleko może dawać niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Problem najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci, a odpowiednio ...

Zostaw komentarz