L4 z powodu alergii

L4 z powodu alergii i złego samopoczucia

Alergia to schorzenie, które w znacznym stopniu może negatywnie wpłynąć na wykonywanie obowiązków służbowych. Alergicy mogą mieć problemy z koncentracją oraz produktywnością w czasie, gdy ich objawy są nasilone. Czy można wziąć L4 z powodu alergii? Dowiedz się już teraz!

Efektywność pracy alergików może się znacznie zmniejszyć w czasie, gdy ich objawy się nasilają. Na okres, gdy objawy bardzo przeszkadzają pracownikowi w wykonywaniu obowiązków służbowych, może on udać się do lekarza, by otrzymać zwolnienie lekarskie. Chcesz wiedzieć więcej o zwolnieniu lekarskim z powodu alergii? Zapoznaj się z informacjami z naszego artykułu!

Zwolnienie lekarskie a alergia – komu przysługuje?

Zwolnienie lekarskie jest wydawane przez lekarza, gdy w wyniku badania stwierdzi on, że pracownik nie może wykonywać obowiązków służbowych ze względu na stan zdrowia. Wystawiane jest ono również w czasie leczenia szpitalnego. Zwolnienie lekarskie może być również wystawione osobie, która opiekuje się chorym członkiem rodziny. Na zwolnieniu znajduje się informacja o przyczynie niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych oraz czas niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, że L4 wystawiane jest przez lekarza na podstawie własnej oceny stanu zdrowia pacjenta. W przypadku alergików warto więc udać się do lekarza, który zna historię choroby.

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu alergii?

Alergia może objawiać się w zróżnicowany sposób. Niektóre osoby odczuwają jedynie lekkie objawy, a inne czują się na tyle źle, że negatywnie wpłynie to na wykonywanie obowiązków służbowych. W takich przypadkach pracownik ma prawo udać się do lekarza i poprosić o zwolnienie lekarskie. Lekarz w wyniku badania stwierdzi, czy prośba jest zasadna i określi czas zwolnienia lekarskiego. 

Nie ma przepisów, które regulują długość zwolnienia lekarskiego z powodu alergii. To lekarz jest odpowiedzialny za to, by na podstawie badania określić długość trwania niedyspozycji – wypowiada się ekspert z serwisu e-zwolnienie24h.pl. Zwykle takie zwolnienia są wystawiane na kilka dni, ale mogą zostać przez lekarza przedłużone, jeżeli stan zdrowia pracownika nie ulegnie poprawie na tyle, by mógł on wrócić do pracy.

Pamiętaj, że możesz dostać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu! E zwolnienie online to sposób na to, by nie narażać swojego stanu zdrowia na pogorszenie. 

Zwolnienie lekarskie na złe samopoczucie

Zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko ze względu na chorobę, ale także ze względu na złe samopoczucie. W tym wypadku konieczna jednak będzie wizyta u lekarza psychiatry. Jeżeli chodzi o L4 na wypalenie zawodowe, to lekarze dopiero od niedawna mogą wypisywać zwolnienie lekarskie z tego powodu. Nie jest pewne, że otrzymasz L4 ze względu na twoje wypalenie zawodowe, ponieważ wszystko zależy tutaj od opinii lekarza, do którego się udasz.

Co wolno podczas zwolnienia lekarskiego z powodu alergii lub złego samopoczucia?

Alergia i złe samopoczucie to przypadłości, które nie zawsze wymagają, by pracownik musiał przebywać w domu. Lekarze często zalecają, by pacjent korzystał ze świeżego powietrza, w takich przypadkach spacery są wręcz wskazane. Jeżeli jednak nie dostałeś takiego zalecenia, to lepiej zostać w domu i wychodzić tylko do lekarza, apteki lub w celu zakupienia niezbędnych do życia artykułów.

Pracodawca ma prawo skontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu. Jeżeli podczas kontroli nie będzie cię w domu, to może to zostać potraktowane jako nadużycie zwolnienia lekarskiego, a za to grożą poważne konsekwencje. Stosuj się do zaleceń lekarza!

Czego nie wolno podczas zwolnienia lekarskiego?

Pod żadnym pozorem w czasie zwolnienia lekarskiego nie wolno podejmować żadnej pracy zarobkowej. Jeżeli twój pracodawca dowie się, że pracujesz podczas L4, to może się to skończyć utratą świadczeń chorobowych lub nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Alergicy mogą otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie. Czasami jest to konieczne, by pracownik mógł efektywnie wykonywać powierzone mu obowiązki. Jeżeli czujesz się źle, to idź do lekarza i poproś o zwolnienie. Twoje zdrowie jest ważne!

Zobacz też
Jak wybrać firmę oferującą odzież medyczną?

Wyszukanie odpowiedniej firmy, która zajmie się dostarczeniem ubrań roboczych, ma spore znaczenie w kontekście możliwości zrealizowania zakupu wysokiej jakości produktów. ...

Emolienty – na ratunek suchej skórze
emolienty

Sucha, szorstka i podrażniona skóra całego ciała to problem wielu osób. Zwłaszcza zimą, gdy nosimy grubsze ubrania, na dworze panuje ...

Właściwości octu malinowego
ocet malinowy

Ocet malinowy to wyjątkowo dobra alternatywa dla osób, które przywiązują wagę do zdrowego stylu życia i pragną na co dzień ...

Wstrząs anafilaktyczny jako przyczyna śmierci
wstrząs anafilaktyczny objawy

Obecnie, co raz większy odsetek społeczeństwa choruje na alergie wziewne, pokarmowe, czy uczulenie na jad owadów bądź składniki zawarte w ...

Uczulenie na kosmetyki. Kiedy możesz je podejrzewać?
Alergia na kosmetyki

Uczulenie na kosmetyki to dość częsta przypadłość. Tak naprawdę za reakcję obronną może być odpowiedzialny jeden konkretny składnik preparatu. Jak ...

Alergiczne wypadanie włosów
Alergiczne wypadanie włosów

Niektóre kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów i skóry głowy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Do szczególnie uciążliwych postaci tego typu dolegliwości ...

Zostaw komentarz