Uczulenie na kosmetyki. Kiedy możesz je podejrzewać?
Uczulenie na kosmetyki to dość częsta przypadłość. Tak naprawdę za reakcję obronną może być odpowiedzialny jeden konkretny składnik preparatu. Jak rozpoznać i leczyć problem? Przeczytaj!
Uczulenie na kosmetyki najczęściej przytrafia się osobom z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą, chorującym na AZS i łuszczycę. Jednak nawet u tych, które dotąd nie zmagały się z tego rodzaju kłopotami może wystąpić reakcja alergiczna na zastosowany produkt. Reakcja organizmu ma różny stopień nasilenia i objawia się na wiele sposobów. Nazywana jest wypryskiem kontaktowym lub kontaktowym zapaleniem skóry. Sprawdź, czy ten problem nie dotyczy także ciebie.
Objawy alergii na kosmetyki
Problemy skórne pojawiające się po zastosowaniu kosmetyku oznaczają, że jakiś jego składnik wpływa na ciebie niekorzystnie. Dlatego tak ważne jest analizowanie składu kosmetyków – koniecznie sprawdzaj zawartość, jeśli już wiesz, na co reaguje twoja skóra. Do głównych objawów uczulenia należy zaczerwienienie, wysypka, podrażnienie, świąd, suchość skóry. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się pęcherze czy ranki. Najczęściej zmiany obserwuje się w miejscu zaaplikowania kosmetyku, jednak u osób szczególnie wrażliwych mogą objąć one znacznie większy obszar.
Najprostszym sposobem unikania nieprzyjemnych objawów jest sięganie po wysokiej jakości kosmetyki. Stosuj produkty sprawdzone, co do których masz pewność, np. wypróbowany już podkład rozświetlający, krem na dzień i na noc, puder, czy tusz do rzęs. Jeśli kupujesz nowy kosmetyk, wypróbuj jego działanie na niewielkim fragmencie skóry, zanim dokonasz właściwej aplikacji. Dla alergików tworzone są także specjalne kosmetyki, które bazują na naturalnych składnikach, np. dermokosmetyki.
Czy perfumy mogą powodować uczulenie?
Również perfumy mogą powodować uczulenie objawiające się nie tylko zmianami skórnymi, ale również podobnymi do tych, jakie towarzyszą alergii na pyłki (katar sienny). Niektóre zapachy działają ogólnie drażniąco, wywołując ból głowy, duszności, trudności z oddychaniem. To jasny sygnał, że należy zrezygnować z tych konkretnych pachnideł. I w tym przypadku warto stawiać na sprawdzone i lubiane marki i rodzaje zapachów – jeśli od dawna stosujesz perfumy Idole Aura i nie obserwujesz niepokojących objawów, możesz mieć pewność, że ich składniki są dobrze przez ciebie tolerowane.
W przypadku zakupu całkiem nowego zapachu warto wykonać tzw. próbę uczuleniową, dzięki której sprawdzisz, czy to produkt dla ciebie. Szczególną uwagę na dobór zapachów powinni zwrócić alergicy i astmatycy. To grupa, która bardziej narażona jest na negatywne skutki stosowania perfum – konkretne nuty zapachowe mogą wywoływać podrażnienia. Pamiętaj jednak, że uczulają również świece zapachowe, środki czystości. O tym, że dany składnik, czy produkt wywoła niepożądaną reakcję organizmu decydują indywidualne predyspozycje i skłonności.
Uczulenie nie oznacza rezygnacji z kosmetyków
Nawet jeśli zdarzyło ci się uczulenie, jesteś alergikiem i masz wrażliwą skórę, możesz stosować odpowiednie kosmetyki. Nie może to być jednak wybór przypadkowy. Musisz zwracać uwagę na skład, sięgać po produkty przeznaczone dla osób z problemami tego rodzaju. Trzymaj się wypróbowanych kosmetyków, testuj przed użyciem. Pamiętaj, że to, co atrakcyjne cenowo nie zawsze właściwie działa. Czasem lepiej zainwestować więcej i nie martwić się o stan skóry.
Kosmetyki pozwalają zadbać o ciało, poprawiają samopoczucie, pomagają poprawić wygląd. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Aby spełniły swoje zadanie, muszą być bezpieczne. Wybieraj i stosuj je rozsądnie, zwracając uwagę na reakcję organizmu.