wstrząs anafilaktyczny objawy

Wstrząs anafilaktyczny jako przyczyna śmierci

Obecnie, co raz większy odsetek społeczeństwa choruje na alergie wziewne, pokarmowe, czy uczulenie na jad owadów bądź składniki zawarte w niektórych lekarstwach. Alergie mogą mieć łagodny przebieg i nie wywoływać ciężkich objawów, lecz istnieje możliwość posiadania alergii, która pozostawiona bez monitorowania może zagrozić zdrowiu. Negatywną, niebezpieczną dla zdrowia reakcją organizmu w tym przypadku jest wstrząs anafilaktyczny, który może prowadzić do śmierci.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny jest ciężką reakcją alergiczną na niepożądany składnik dostający się do organizmu. Jest to również najcięższa odmiana anafilaksji, czyli reakcji alergicznej. Kontakt z czynnikiem alergizującym powoduje w organizmie stan podwyższonej gotowości do obrony, poprzez uwolnienie dużej ilości substancji chemicznych, m.in. trypazy, histaminy oraz cytokin. Prowadzi to do sytuacji zagrażającej życiu z powodu nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz silnego skurczu mięśni układu oddechowego co powoduje trudności w oddychaniu.

Jak objawia się wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny może objawiać się zmianami skórnymi, np. wysypką, pokrzywką, czy silnym zaczerwienieniem skóry, obrzękiem jamy ustnej, chrypką, kaszlem, katarem i niedrożnością nosa, uciskającym lub pulsującym bólem głowy, dusznościami, trudnością w oddychaniu, odczuwaniem niepokoju, nudnościami lub wymiotami oraz nagłym obniżeniem ciśnienia tętniczego.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się niemal natychmiast po kontakcie z czynnikiem uczulającym. Po kilku sekundach występują objawy wstrząsu, co jest sygnałem do szybkiego reagowania, celem ratowania życia. Występujące objawy prowadzą do znacznego osłabienia, dezorientacji, zaburzenia równowagi lub utraty przytomności.

Pierwsza pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym

W pierwszej kolejności warto wskazać, iż pierwsza pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym powinna zostać udzielona natychmiast.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest, w miarę możliwości, usunięcie z organizmu czynnika alergizującego. Jeżeli chory ma przy sobie adrenalinę należy niezwłocznie podać ją osobie poddanej wstrząsowi anafilaktycznemu. Natomiast, jeżeli osoba chora nie posiada przy sobie adrenaliny i ze względu na utratę przytomności, nie można podać mu leków przeciwhistaminowych, należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej i wezwać pogotowie.

Bez względu na to, czy niezwłocznie usunięto z organizmu czynnik alergizujący oraz podano adrenalinę, osoba, która doznała wstrząsu anafilaktycznego musi udać się do szpitala. Nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego oraz poważne problemy z oddychaniem stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Osoba chora musi znaleźć się pod stałą obserwacją lekarzy, którzy będą monitorować stan zdrowia i odpowiednio reagować w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Msza żałobna wskutek śmierci z powodu wstrząsu anafilaktycznego

Jednak bardzo często zdarza się, że medycy nie zdążą przyjechać na czas. Wówczas wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci.

W przypadku stwierdzenia zgonu chorego, z powodu wstrząsu anafilaktycznego, zmarłemu należy zapewnić godny pochówek, zgodnie z wierzeniami. Msza żałobna w swoim przebiegu nie różni się znacznie od regularnego jej toku.

Jednak podczas mszy za zmarłego w kościele odmawia się modlitwy w intencji samego zmarłego, nad trumną z jego ciałem. Trumna lub urna z prochami umiejscowiona jest zazwyczaj w centrum kościoła, w nawie głównej, aby każdy mógł dobrze widzieć zmarłego. Ponadto wygłaszane przez księdza kazanie odnosi się w całości do życia zmarłego, życia wiecznego oraz porusza tematy życia i śmierci. Na końcu mszy żałobnej wyprowadza się trumnę z ciałem zmarłego w otoczeniu pieśni „anielski orszak”.

W obrządku gregoriańskim odprawia się kolejno 30 mszy żałobnych, co ma na celu pomóc zmarłemu dostać się do wieczności. Msza za zmarłego trwa zazwyczaj około 40 minut, w zależności od długości kazania i księdza, który prowadzi mszę.

Zobacz też
Jak wybrać firmę oferującą odzież medyczną?

Wyszukanie odpowiedniej firmy, która zajmie się dostarczeniem ubrań roboczych, ma spore znaczenie w kontekście możliwości zrealizowania zakupu wysokiej jakości produktów. ...

Emolienty – na ratunek suchej skórze
emolienty

Sucha, szorstka i podrażniona skóra całego ciała to problem wielu osób. Zwłaszcza zimą, gdy nosimy grubsze ubrania, na dworze panuje ...

Właściwości octu malinowego
ocet malinowy

Ocet malinowy to wyjątkowo dobra alternatywa dla osób, które przywiązują wagę do zdrowego stylu życia i pragną na co dzień ...

L4 z powodu alergii i złego samopoczucia
L4 z powodu alergii

Alergia to schorzenie, które w znacznym stopniu może negatywnie wpłynąć na wykonywanie obowiązków służbowych. Alergicy mogą mieć problemy z koncentracją ...

Uczulenie na kosmetyki. Kiedy możesz je podejrzewać?
Alergia na kosmetyki

Uczulenie na kosmetyki to dość częsta przypadłość. Tak naprawdę za reakcję obronną może być odpowiedzialny jeden konkretny składnik preparatu. Jak ...

Alergiczne wypadanie włosów
Alergiczne wypadanie włosów

Niektóre kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów i skóry głowy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Do szczególnie uciążliwych postaci tego typu dolegliwości ...

Zostaw komentarz