jazda na rowerze alergia

Dlaczego jazda na rowerze jest korzystna dla alergików?

Wiosna to czas wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu, ale także bardzo trudny okres dla alergików. Wielu z nich rezygnuje ze sportu, np. joggingu czy jazdy na rowerze. Alergia jest dla nich hamulcem. Czy słusznie?

Podczas gdy wiele osób cieszy się z nadchodzącej wiosny, odkurza rowery i wyrusza na pierwsze wyprawy, alergicy chowają się w domach, unikając unoszących się w powietrzu pyłków. Czy aktywność na zewnątrz w okresie pylenia rzeczywiście szkodzi? Jakie skutki może mieć dla uczulonych jazda na rowerze? Alergia nie może skazywać na bezczynność. Ta bowiem może mieć znacznie gorsze konsekwencje.

Jazda na rowerze – alergia w natarciu

Alergia to męcząca przypadłość – wystarczy wspomnieć o objawach takich jak kichanie, wodnisty katar, obrzęk błony śluzowej nosa i spojówek, świąd czy łzawienie oczu. Z alergią jednak można, a nawet trzeba walczyć. Alergik musi wiedzieć, na co jest uczulony, jak poznać objawy alergiczne i w jaki sposób prawidłowo postępować, by minimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u alergologa.

Czy można być rowerzystą mimo alergii?

Od razu warto także uspokoić wszystkich z objawami alergii  – rowerowy szał nie musi ominąć uczulonych! Nie trzeba rezygnować z jazdy jednośladem! Solidna wysiłku fizycznego jest wręcz wskazana. Podstawa to śledzenie pogody dla alergików, wybieranie najlepszej pory na aktywność na zewnątrz oraz stosowanie odpowiednich preparatów.

Alergik na rowerze – zalety aktywności

Aktywność fizyczna jest jednym z warunków zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Reguła ta dotyczy również osób nadmiernie reagujących na alergeny. Jazda na rowerze wzmacnia organizm, a przede wszystkim zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, możesz pozwolić sobie na przejażdżki czy ćwiczenia fizyczne, nawet gdy jesteś uczulony np. na pyłki traw. Musisz tylko robić to z głową.

Jazda na rowerze – alergia pod kontrolą

Zanim wybierzesz się na wycieczkę rowerową, sprawdź prognozę pogody dla alergików. Jeśli stwierdzisz, że stężenie pyłków jest zbyt duże, odłóż wyprawę na inny dzień. Pamiętaj też, że najtrudniejsze warunki dla alergików panują rano i po zmierzchu, dlatego o tej porze lepiej zostać w domu. Kalendarz pyleń warto mieć zawsze przy sobie. Codziennie należy też kontrolować stopień zapylenia w danym rejonie i śledzić alergiczne alerty.

Kilka ważnych wskazówek

W pewnych sytuacjach podczas jazdy na rowerze alergia nie będzie żadnym problemem. Idealna pora do ćwiczeń to czas po deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone, z mniejszym stężeniem pyłków roślin. Jeśli lubisz jeździć podczas delikatnej mżawki, możesz śmiało wsiąść na rower. Po każdej przejażdżce weź prysznic, przemyj oczy, przepłucz nos wodą morską. Takie zabiegi pozwolą ci oczyścić się z pyłków. Podczas wyprawy przydadzą ci się okulary rowerowe, chroniące oczy. 

Rowerzysta alergik – o czym musi pamiętać?

Sezon pylenia drzew i innych roślin przetrwasz łatwiej, gdy sięgniesz po leki przeciwhistaminowe, krople do nosa i oczu. Jeśli jeszcze nie wiesz, na co jesteś uczulony, czym prędzej wykonaj testy alergiczne. Wiedza na temat alergii znacznie uprości życie. Być może będzie trzeba pomyśleć o odczulaniu. Pamiętaj także, że w niektórych regionach Polski alergicy mają łatwiej – przykładem może być sosnowy las nad morzem. Tam możesz jeździć bez obaw przez cały dzień!

Jak widzisz, dla jazdy na rowerze alergia wcale nie musi być przeszkodą. Pamiętaj o sprawdzaniu pogody dla alergików i odpowiedniej pielęgnacji, a aktywność będzie sprawiać ci dużo radości!

Zobacz też
Czy można mieć uczulenie na prezerwatywy?
Czy można mieć uczulenie na prezerwatywy?

Prezerwatywy są najpowszechniejszą wykorzystywaną formą zabezpieczenia podczas stosunku seksualnego. Nie da się ukryć, że skutecznie chronią one nie tylko przed ...

Jak objawia się alergia na kwiaty?
Jak objawia się alergia na kwiaty?

Alergicy z pewnością nie mają łatwego życia, szczególnie w okresie kiedy kwiaty i drzewa zaczynają obficie pylić. Wówczas muszą oni ...

Alergia na sierść – przyczyny, objawy i leczenie
alergia na sierść

Wiele osób jest uczulonych na sierść kotów, psów i innych zwierząt z sierścią lub piórami. Gdy sierść wejdzie w kontakt ...

Alergia na cytrusy – jakie są jej przyczyny?
alergia na cytrusy

Owoce cytrusowe dostępne są przez cały rok, więc często po nie sięgamy – szczególnie latem, gdy chcemy przygotować orzeźwiający sok. Niestety ...

Alergia na tatuaż – czym się objawia i jakie są jej przyczyny
alergia na tatuaż

Tatuaż to dla wielu osób sposób na wyrażenie swojej osobowości i przykucie ciekawskich spojrzeń przechodniów. Niestety, marzenie o spotkaniu się ...

Alergia na jabłka – jak sobie z nią radzić?
alergia na jabłka

Jabłka to owoce, po które często sięgamy. Są zdrowe i soczyste, ale nie każdy może cieszyć się ich smakiem. Alergia ...

Zostaw komentarz