jazda na rowerze alergia

Dlaczego jazda na rowerze jest korzystna dla alergików?

Wiosna to czas wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu, ale także bardzo trudny okres dla alergików. Wielu z nich rezygnuje ze sportu, np. joggingu czy jazdy na rowerze. Alergia jest dla nich hamulcem. Czy słusznie?

Podczas gdy wiele osób cieszy się z nadchodzącej wiosny, odkurza rowery i wyrusza na pierwsze wyprawy, alergicy chowają się w domach, unikając unoszących się w powietrzu pyłków. Czy aktywność na zewnątrz w okresie pylenia rzeczywiście szkodzi? Jakie skutki może mieć dla uczulonych jazda na rowerze? Alergia nie może skazywać na bezczynność. Ta bowiem może mieć znacznie gorsze konsekwencje.

Jazda na rowerze – alergia w natarciu

Alergia to męcząca przypadłość – wystarczy wspomnieć o objawach takich jak kichanie, wodnisty katar, obrzęk błony śluzowej nosa i spojówek, świąd czy łzawienie oczu. Z alergią jednak można, a nawet trzeba walczyć. Alergik musi wiedzieć, na co jest uczulony, jak poznać objawy alergiczne i w jaki sposób prawidłowo postępować, by minimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u alergologa.

Czy można być rowerzystą mimo alergii?

Od razu warto także uspokoić wszystkich z objawami alergii  – rowerowy szał nie musi ominąć uczulonych! Nie trzeba rezygnować z jazdy jednośladem! Solidna wysiłku fizycznego jest wręcz wskazana. Podstawa to śledzenie pogody dla alergików, wybieranie najlepszej pory na aktywność na zewnątrz oraz stosowanie odpowiednich preparatów.

Alergik na rowerze – zalety aktywności

Aktywność fizyczna jest jednym z warunków zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Reguła ta dotyczy również osób nadmiernie reagujących na alergeny. Jazda na rowerze wzmacnia organizm, a przede wszystkim zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, możesz pozwolić sobie na przejażdżki czy ćwiczenia fizyczne, nawet gdy jesteś uczulony np. na pyłki traw. Musisz tylko robić to z głową.

Jazda na rowerze – alergia pod kontrolą

Zanim wybierzesz się na wycieczkę rowerową, sprawdź prognozę pogody dla alergików. Jeśli stwierdzisz, że stężenie pyłków jest zbyt duże, odłóż wyprawę na inny dzień. Pamiętaj też, że najtrudniejsze warunki dla alergików panują rano i po zmierzchu, dlatego o tej porze lepiej zostać w domu. Kalendarz pyleń warto mieć zawsze przy sobie. Codziennie należy też kontrolować stopień zapylenia w danym rejonie i śledzić alergiczne alerty.

Kilka ważnych wskazówek

W pewnych sytuacjach podczas jazdy na rowerze alergia nie będzie żadnym problemem. Idealna pora do ćwiczeń to czas po deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone, z mniejszym stężeniem pyłków roślin. Jeśli lubisz jeździć podczas delikatnej mżawki, możesz śmiało wsiąść na rower. Po każdej przejażdżce weź prysznic, przemyj oczy, przepłucz nos wodą morską. Takie zabiegi pozwolą ci oczyścić się z pyłków. Podczas wyprawy przydadzą ci się okulary rowerowe, chroniące oczy. 

Rowerzysta alergik – o czym musi pamiętać?

Sezon pylenia drzew i innych roślin przetrwasz łatwiej, gdy sięgniesz po leki przeciwhistaminowe, krople do nosa i oczu. Jeśli jeszcze nie wiesz, na co jesteś uczulony, czym prędzej wykonaj testy alergiczne. Wiedza na temat alergii znacznie uprości życie. Być może będzie trzeba pomyśleć o odczulaniu. Pamiętaj także, że w niektórych regionach Polski alergicy mają łatwiej – przykładem może być sosnowy las nad morzem. Tam możesz jeździć bez obaw przez cały dzień!

Jak widzisz, dla jazdy na rowerze alergia wcale nie musi być przeszkodą. Pamiętaj o sprawdzaniu pogody dla alergików i odpowiedniej pielęgnacji, a aktywność będzie sprawiać ci dużo radości!

Zobacz też
Alergia a jazda samochodem – co warto wiedzieć?
Alergia a jazda samochodem

Jazda samochodem wymaga skupienia, ale jak się skoncentrować, kiedy objawy alergii dają się we znaki? Katar, łzawiące oczy, ciągłe kichanie ...

Zyrtec – skuteczna broń w walce z objawami alergii

Zyrtec UCB jest lekiem przeciwalergicznym, zawierającym cetyryzynę, stosowanym w celu łagodzenia objawów sezonowego i zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. ...

Suplementy diety na alergię – jakie witaminy będą wskazane?
Suplementy diety na alergię

Jakie witaminy sprawdzą się najlepiej w przypadku alergika? Okres wiosny jest szczególnie trudnym czasem dla alergików. Osoby znajdujące się w ...

Lek na alergię II generacji – jak może Ci pomóc?

Katar sienny, kichanie, zaczerwienione oczy, świąd skóry – to tylko niektóre z uciążliwych objawów alergii. Jeśli się z nimi zmagasz, ...

Alergia na metale a biżuteria ślubna
alergia na metale

Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w życiu, więc nic dziwnego w tym, że każdy chce się na nim prezentować ...

Czym objawia się alergia na zwierzęta? 
alergia na zwierzęta

Jaka alergia na zwierzęta może pojawić się przy kontakcie z podopiecznymi? Co warto wiedzieć o swoim stanie zdrowia zanim zdecydujemy ...

Zostaw komentarz