jazda na rowerze alergia

Dlaczego jazda na rowerze jest korzystna dla alergików?

Wiosna to czas wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu, ale także bardzo trudny okres dla alergików. Wielu z nich rezygnuje ze sportu, np. joggingu czy jazdy na rowerze. Alergia jest dla nich hamulcem. Czy słusznie?

Podczas gdy wiele osób cieszy się z nadchodzącej wiosny, odkurza rowery i wyrusza na pierwsze wyprawy, alergicy chowają się w domach, unikając unoszących się w powietrzu pyłków. Czy aktywność na zewnątrz w okresie pylenia rzeczywiście szkodzi? Jakie skutki może mieć dla uczulonych jazda na rowerze? Alergia nie może skazywać na bezczynność. Ta bowiem może mieć znacznie gorsze konsekwencje.

Jazda na rowerze – alergia w natarciu

Alergia to męcząca przypadłość – wystarczy wspomnieć o objawach takich jak kichanie, wodnisty katar, obrzęk błony śluzowej nosa i spojówek, świąd czy łzawienie oczu. Z alergią jednak można, a nawet trzeba walczyć. Alergik musi wiedzieć, na co jest uczulony, jak poznać objawy alergiczne i w jaki sposób prawidłowo postępować, by minimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u alergologa.

Czy można być rowerzystą mimo alergii?

Od razu warto także uspokoić wszystkich z objawami alergii  – rowerowy szał nie musi ominąć uczulonych! Nie trzeba rezygnować z jazdy jednośladem! Solidna wysiłku fizycznego jest wręcz wskazana. Podstawa to śledzenie pogody dla alergików, wybieranie najlepszej pory na aktywność na zewnątrz oraz stosowanie odpowiednich preparatów.

Alergik na rowerze – zalety aktywności

Aktywność fizyczna jest jednym z warunków zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Reguła ta dotyczy również osób nadmiernie reagujących na alergeny. Jazda na rowerze wzmacnia organizm, a przede wszystkim zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, możesz pozwolić sobie na przejażdżki czy ćwiczenia fizyczne, nawet gdy jesteś uczulony np. na pyłki traw. Musisz tylko robić to z głową.

Jazda na rowerze – alergia pod kontrolą

Zanim wybierzesz się na wycieczkę rowerową, sprawdź prognozę pogody dla alergików. Jeśli stwierdzisz, że stężenie pyłków jest zbyt duże, odłóż wyprawę na inny dzień. Pamiętaj też, że najtrudniejsze warunki dla alergików panują rano i po zmierzchu, dlatego o tej porze lepiej zostać w domu. Kalendarz pyleń warto mieć zawsze przy sobie. Codziennie należy też kontrolować stopień zapylenia w danym rejonie i śledzić alergiczne alerty.

Kilka ważnych wskazówek

W pewnych sytuacjach podczas jazdy na rowerze alergia nie będzie żadnym problemem. Idealna pora do ćwiczeń to czas po deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone, z mniejszym stężeniem pyłków roślin. Jeśli lubisz jeździć podczas delikatnej mżawki, możesz śmiało wsiąść na rower. Po każdej przejażdżce weź prysznic, przemyj oczy, przepłucz nos wodą morską. Takie zabiegi pozwolą ci oczyścić się z pyłków. Podczas wyprawy przydadzą ci się okulary rowerowe, chroniące oczy. 

Rowerzysta alergik – o czym musi pamiętać?

Sezon pylenia drzew i innych roślin przetrwasz łatwiej, gdy sięgniesz po leki przeciwhistaminowe, krople do nosa i oczu. Jeśli jeszcze nie wiesz, na co jesteś uczulony, czym prędzej wykonaj testy alergiczne. Wiedza na temat alergii znacznie uprości życie. Być może będzie trzeba pomyśleć o odczulaniu. Pamiętaj także, że w niektórych regionach Polski alergicy mają łatwiej – przykładem może być sosnowy las nad morzem. Tam możesz jeździć bez obaw przez cały dzień!

Jak widzisz, dla jazdy na rowerze alergia wcale nie musi być przeszkodą. Pamiętaj o sprawdzaniu pogody dla alergików i odpowiedniej pielęgnacji, a aktywność będzie sprawiać ci dużo radości!

Zobacz też
Alergia na słońce, czyli życie w cieniu. Co zrobić, gdy ekspozycja na słońce szkodzi? Objawy i leczenie uczulenia
alergia na słońce

Alergia na słońce to specyficzny rodzaj uczulenia nazywany nadwrażliwością na słońce. Uczulenie na słońce objawia się różnymi zmianami skórnymi, np. ...

Alergia na kota – czym się objawia i jak ją leczyć? Jaki kot dla alergika będzie najlepszy?
alergia na kota

Alergia na kota to jedno z częściej występujących uczuleń. Wbrew obiegowej opinii nie wywołuje jej sierść. Jej źródłem są płyny ...

Alergia na gluten – charakterystyczne objawy, diagnostyka i sposoby leczenia. Jak powinno wyglądać bezglutenowe menu?
alergia na gluten

Alergia na gluten, nietolerancja czy celiakia? Schorzenia łatwo pomylić, ponieważ towarzyszą im podobne objawy – wzdęcia, biegunki, problemy z oddychaniem ...

Alergia na białko mleka krowiego – problem niemowląt i małych dzieci. Jak rozpoznać alergię pokarmową? Sposoby leczenia
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego potocznie nazywana jest skazą białkową. Cierpią na nią głównie niemowlęta i dzieci do 3. roku ...

Alergia na mleko, uczulenie na białka mleka krowiego czy nietolerancja laktozy? Jak rozpoznać przyczynę problemów?
alergia na mleko

Alergia na mleko może dawać niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Problem najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci, a odpowiednio ...

Zostaw komentarz