Alergia na tatuaż – czym się objawia i jakie są jej przyczyny
Tatuaż to dla wielu osób sposób na wyrażenie swojej osobowości i przykucie ciekawskich spojrzeń przechodniów. Niestety, marzenie o spotkaniu się z tatuatorem może przekreślić alergia na tatuaż. Dowiedz się, co może ją wywołać.
To, czy tatuaże szkodzą i mogą być przyczyną poważniejszych chorób jest kwestią sporną. Do studia tatuażu idzie się głównie z myślą o tym, jaki wzór rysunku zaproponuje tatuator. Mało kto zastanawia się, jak często występuje alergia na tatuaż i czy jest groźna dla zdrowia. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach nie powinno się tatuować.
Alergia na tatuaż – co ją wywołuje?
Tusze do tatuażu mają różny skład, który zależny jest od barwnika. Kolor atramentu uzyskuje się dzięki pigmentom, w skład których wchodzą substancje chemiczne lub metale ciężkie, np. ołów, cynk, arsen, chrom lub rtęć. To one są głównymi alergenami wywołującymi niepożądane objawy skórne. Co ciekawe, atramenty nie są traktowane jako wyroby medyczne, zatem nie dotyczą ich żadne certyfikaty bezpieczeństwa. Osoby uczulone na nikiel muszą wiedzieć, że igły stosowane do wprowadzenia barwnika mogą być wykonane ze stopu metalu zawierającego ten pierwiastek.
Które barwniki uczulają najmocniej?
Z obserwacji wynika, że najwięcej reakcji alergicznych występuje po wniknięciu w skórę pigmentu czerwonego i żółtego. W pigmencie czerwonym obecne są m.in. siarczek rtęci i tlenek żelaza. Do produkcji żółtego wykorzystuje się siarczek kadmu, który staje się alergenem pod wpływem działania promieni słonecznych. W kolorze fioletowym znajdują się mangan i aluminium, które również często wywołują objawy alergii. Warto wspomnieć, że tlenek żelaza (obecny także w barwniku czarnym i brązowym) źle reaguje z polem magnetycznym. Zaobserwowano, że u osób, które poddały się badaniu rezonansem, w miejscu tatuażu pojawiło się zaczerwienie i obrzęk. Do podobnych reakcji zachodzi, w trakcie zabiegu usunięcia tatuażu. Światło lasera wchodzi w reakcje z substancjami zawartymi w pigmencie i pojawiają się typowe objawy alergii skórnej.
Objawy alergii
Większość osób pierwsze niepożądane odczuwa w ciągu doby od wykonaniu tatuażu. Do najczęstszych reakcji alergicznych zalicza się:
- obrzęk;
- zaczerwienienie;
- wysypka;
- liszaje;
- swędzenie skóry;
- sine lub czerwone guzki wokół tatuażu.
Obrzęk, świąd i zaczerwienienie zaliczane są do ostrych reakcji zapalanych. Może im towarzyszyć gorączka i ból mięśni wywołane rozwijającym się w organizmie stanem zapalnym. Rzadziej występują liszaje i zmiany o charakterze grudkowym.
Henna – czy też uczula?
Henna jest naturalnym barwnikiem produkowanym z liści lawsonii bezbronnej. Wiele osób decyduje się na tatuaż z henny, ponieważ nie jest on trwały i powszechnie uznawany za bezpieczny. Niestety jest to mylne przekonanie. Henna bowiem zawiera parafenylenodiaminę (PDD) – związek obecny m.in. w farbach do włosów. PDD jest silnym alergenem kontaktowym, co oznacza, że na skórze po wykonaniu tatuażu mogą wystąpić:
- wypryski;
- świąd;
- pęcherze wypełnione surowicą;
- owrzodzenia skutkujące bliznami.
W skrajnych wypadkach kontakt z PPD może wywołać natychmiastową reakcję alergiczną, która może doprowadzić do duszności lub skończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
W jakich przypadkach odradza się tatuowanie?
Zrobienie tatuażu nie jest możliwe w kilku przypadkach:
- ciąża lub karmienie piersią;
- niepełnoletność;
- schorzenia skóry (trądzik, egzema, grzybica);
- choroby (HIV, HCV, HBV, nowotwory).
Jeżeli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, warto, abyś skonsultował się z lekarzem. Wspólnie zastanowicie się, czy w twoim przypadku tatuaż to dobry pomysł.
Sposoby na złagodzenie objawów uczulenia
W większości przypadków objaw skórne ustępują po 2-3 tygodniach od wizyty w studio tatuażu. Jeżeli jesteś uczulony na nikiel lub chrom, to prawdopodobnie twoja skóra zareaguje także na niektóre pigmenty. Możesz to sprawdzić w łatwy sposób. Na tydzień przed planowaną wizytą w salonie poproś tatuażystę, aby naniósł na twoją skórę niewielką ilość atramentu. Jeżeli przez ten czas nie pojawią się objawy alergii, możesz mieć nadzieję, że tak samo będzie po wykonaniu rysunku. Jeżeli jednak zdarzy się inaczej, konieczne będzie zastosowanie maści z aloesem i witaminą E lub – jeśli zmiany skórne są bardziej dokuczliwe – leków antyhistaminowych lub z kremów z hydrokortyzonem. W złagodzeniu lżejszych objawów pomogą też okłady z naparów rumianku, szałwii lub nagietka.
Czy możesz zapobiec alergii na tatuaż?
Jak już wspomnieliśmy skład atramentów nie jest regulowany żadnymi przepisami bezpieczeństwa, zatem nie ma określonych receptur, według których są produkowane. Nie masz pewności, że jeśli po wykonaniu jednego tatuażu nie zaobserwowałeś niepokojących objawów, tak samo będzie po kolejnych wizytach w salonie. Obserwacje wykazały, że w tańszych tuszach, a tym samym nie tak trwałych, znajduje się mniej metali ciężkich – głównych sprawców reakcji alergicznych.
Pamiętaj, że wykonanie permanentnego tatuażu powinno być przemyślaną decyzją. Wcześniej wykonaj próbne testy na składnik tuszu, co pomoże rozwiać wątpliwość w kwestii potencjalnej alergii. Jeżeli nie chcesz, aby tatuaż zaszkodził twojemu zdrowiu, wykonaj go w sprawdzonym studiu tatuażu. Będziesz mieć pewność, że spełnia ono wymagania sanitarne i dzięki temu poczujesz się bezpiecznie.