testy alergologiczne u dzieci

Testy alergologiczne u dzieci. Co może wywoływać alergię? Kiedy najlepiej wykonać test alergiczny?

Alergie mogą pojawiać się już od pierwszych dni życia dziecka. Objawiają się różnymi niepokojącymi symptomami na skórze lub objawami niewidocznymi gołym okiem. Sprawdź, jakie testy alergologiczne u dzieci pozwalają zdiagnozować przyczyny alergii.

Pierwsze symptomy alergii u dzieci mogą obejmować zmiany skórne lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Uczulenia często mają podobny przebieg do zwykłego przeziębienia, dlatego też czasem trudno je rozpoznać. Pomocne okazują się wtedy testy alergologiczne u dzieci. Są to badania całkowicie bezpieczne, które stanowią pierwszy krok w stronę przyjemniejszego życia z alergią lub nawet całkowitego pozbycia się jej. Przeczytaj i dowiedz się, jak przeprowadza się testy alergiczne u dzieci.

Czym właściwie jest alergia? Przyczyny i objawy

Alergia może być dziedziczna lub powstawać z powodu zanieczyszczenia środowiska, nawozów, chemicznych ulepszaczy żywności i innych czynników osłabiających odporność. Do najczęstszych objawów alergii należą:

  • biegunki;
  • bóle brzucha;
  • nudności i wymioty;
  • pokrzywki i wysypki skórne;
  • kaszel i kichanie;
  • duszności;
  • zapalenie spojówek;
  • katar sienny;
  • świszczący oddech lub duszności;
  • swędzenie skóry.

Powyższe dolegliwości powstają niemalże od razu po kontakcie dziecka z alergenem. Są to substancje, które u zdrowego człowieka nie powodują żadnej reakcji. Natomiast u alergika przyczyniają się do wzrostu stężenia IgE i histaminy.

Rodzaje testów alergicznych u dzieci

Zdecydowanie najczęściej wykonywanym badaniem tego typu jest test skórny. Na jego wyniki wystarczy zaczekać zaledwie kilkanaście minut, a jego koszt nie jest zbyt wygórowany. Można wykonać go na dwa różne sposoby:

  • śródskórnie – polega na wstrzyknięciu strzykawką w skórę bardzo małej ilości alergenu;
  • przezskórnie – na ramię lub plecy punktowo aplikowany jest rozcieńczony alergen, a następnie skóra zostaje delikatnie nakłuta lub zarysowana.

Tego typu testy alergologiczne u dzieci są najbardziej skuteczne do wykrywania alergenów wziewnych i takich, które objawiają się zmianami na skórze. W przypadku uczuleń pokarmowych ich efektywność jest nieco mniejsza.

Skórne testy alergiczne – na czym polegają?

Pojedyncze badanie obejmuje przeważnie kilkanaście alergenów. Ich dobór należy do lekarza, który dokonuje decyzji na podstawie wywiadu z rodzicami, historii chorób alergicznych w rodzinie oraz wykrytych dotychczas objawów. Można zminimalizować liczbę nieprzyjemnych dla dziecka nakłuć poprzez tematyczne grupowanie substancji. Takie panele tematyczne pozwalają ustalić, na jaki typ produktów dziecko jest uczulone. Na podstawie tych wyników przechodzi się do dalszego etapu i podziału na konkretne alergeny.

Testy alergiczne z krwi

Innym skutecznym sposobem na wykrycie uczulenia są laboratoryjne testy alergologiczne u dzieci. Za ich pomocą można wykryć każdą alergię na produkty spożywcze, sierści zwierząt, czy też pyłki roślin. Lekarz lub alergolog najpierw pobiera od dziecka próbkę krwi, a następnie wysyła ją do laboratorium. Tam badane jest stężenie przeciwciał IgE po kontakcie surowicy z alergenami. Ich zawyżony poziom jednoznacznie oznacza uczulenie. Testy alergiczne z krwi można wykonać metodą immunoenzymatyczną lub molekularną.

Jak przygotować dziecko do testów alergologicznych?

Diagnostyka alergii u dzieci nie musi być bolesna ani stresująca. Najważniejsze, by zapewnić dziecku odpowiednie poczucie bezpieczeństwa i uspokoić je przed badaniem. Przed każdym podejściem do testów alergologicznych u dzieci należy przynajmniej na tydzień wcześniej zrezygnować ze stosowania leków przeciwhistaminowych i antyalergicznych. Mogą one doprowadzić do niejasnych wyników. Najlepiej też przełożyć testy na inny termin, jeżeli w planowanym dniu nasiliły się u dziecka reakcje alergiczne lub pojawiły się chorobowe zmiany skórne.

Metoda eliminacyjna u dzieci

Niektórzy rodzice decydują się na samodzielne wykonanie testu alergologicznego u dzieci. Jeżeli planujesz zastosować na swoim dziecku metodę eliminacyjną, postępuj bardzo ostrożnie – tak, aby nie spowodować żadnych znacznych ubytków witamin. Taka dieta powinna być wstępnie skonsultowana z alergologiem lub dietetykiem, by nie zaszkodzić dziecku. Jest to, co prawda, sposób prosty i całkowicie bezpłatny, lecz przeważnie nie daje tak precyzyjnych wyników jak badanie lekarskie.

W jakim wieku można zacząć diagnostykę alergii u dzieci?

Właściwie nie istnieją tu żadne konkretne zalecenia ani przeciwwskazania. Przyjmuje się jednak, że z testami alergologicznymi u dzieci najlepiej zaczekać, aż maluch ukończy 3. rok życia. Czasem jednak lepiej poczekać nawet do wieku 4 lub 5 lat. Główną przyczyną jest tu charakter badania, które wymaga pozostania w jednej pozycji przez około 15 minut. Jest to raczej niemożliwe u niemowląt. Starsze dzieci są też bardziej komunikatywne, co znacznie ułatwia przeprowadzenie testów i badanie reakcji.

Silne reakcje alergiczne u młodszych dzieci

U dzieci z silnymi, typowo alergicznymi reakcjami – lepiej wykonać badanie przed dolną granicą wiekową i szybciej wdrożyć leczenie lub eliminację alergenu. Z powyższych powodów, niemowlętom częściej wykonuje się alergiczne testy z krwi, ponieważ wymagają one tylko jednorazowego pobrania jej próbki.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko jest uczulone na jakiś alergen pokarmowy, pyłki roślin, roztocza lub lateks, warto wykonać badania alergologiczne. Testy alergologiczne u dzieci można przeprowadzać dzięki pobranej próbce krwi lub próbom skórnym. Na podstawie otrzymanych wyników można wdrożyć odpowiednie leczenie. Środki farmaceutyczne lub odczulanie pozwolą twojemu dziecku prowadzić normalne życie, bez odczuwania nieprzyjemnych objawów alergii.

Zobacz też
Testy alergiczne z krwi – co badania alergologiczne mogą powiedzieć o Twoim ciele? Diagnostyka i odczulanie
testy alergiczne z krwi

Męczą cię objawy alergii, lecz nie masz pewności, co je wywołuje? Dolegliwości mogą pojawiać się na skórze, w układzie oddechowym ...

Kiedy wykonywać testy alergiczne skórne? Jak przebiega diagnostyka testami skórnymi płatkowymi i punktowymi?
testy alergiczne skórne

Testy alergiczne skórne to najczęstsza metoda badania pacjentów pod kątem występowania uczulenia. Lekarz zaczyna diagnozę od wywiadu, a następnie dobiera ...

Testy alergologiczne – cena badania alergicznego. Ile wydasz na testy skórne? Jakie testy alergiczne są najlepsze?
testy alergologiczne cena

Najskuteczniejszą metodą diagnozowania alergii są testy alergologiczne. Cena takich badań zależy od kilku czynników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki ...

Zostaw komentarz