Alergiczne wypadanie włosów
Niektóre kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów i skóry głowy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Do szczególnie uciążliwych postaci tego typu dolegliwości należy łysienie. Dowiedz się więcej na temat wypadania włosów z powodu alergii!
Odczyny alergiczne to reakcja obronna organizmu na substancje zewnętrzne, które z jakiegoś powodu zostały rozpoznane jako potencjalne zagrożenie. Nie wszystkie mechanizmy immunologiczne są uzasadnione – niektóre neutralne czynniki mogą wywołać bardziej uciążliwe objawy, niż drobnoustroje. Alergiczne wypadanie włosów może pojawić się praktycznie przy każdym rodzaju uczulenia. Łysienie czy osłabienie struktury włosów często jest tylko jednym z wielu skutków nadmiernej reakcji organizmu na alergen. Dokładne rozpoznanie przyczyny wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań.
Najczęstsze przyczyny łysienia alergicznego. Jak zatrzymać wypadanie włosów?
Objawy tego rodzaju zwykle pojawiają się przy bezpośrednim kontakcie głowy z alergenem skórnym. Wypadanie włosów z powodu alergii to najczęściej efekt uczulenia na substancje zawarte w kosmetykach oraz farbach. Statystycznie najwięcej problemów sprawiają PPD (parafenylenodiamina) oraz henna. W ciężkich postaciach reakcji alergiczną mogą doprowadzić nawet do duszności i wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle objawy są znacznie łagodniejsze i ograniczają się do:
- łuszczenia skóry (często mylonego z łupieżem);
- świądu i/lub pieczenia skóry;
- wysuszania skóry;
- zaczerwienienia skóry;
- nasileniem łysienia.
Odpowiedni szampon przeciw wypadaniu włosów może pomóc w walce z objawami alergicznego łysienia – pod warunkiem że będzie miał odpowiednio dobrany skład. Jeśli w kosmetyku obecny będzie alergen, można uzyskać dokładnie odwrotne rezultaty. Dlatego tak ważne dla alergików jest uważne czytanie składu wszystkich stosowanych preparatów pielęgnacyjnych. A także produktów spożywczych.
Profilaktyka i leczenie wypadania włosów z powodu alergii
Odczulanie nie zawsze jest możliwe. W zapobieganiu łysieniu alergicznemu największe znaczenie ma świadomość zawartości używanych preparatów oraz substancji, na które ma się uczulenie. Warto zrobić badania, by potem móc dokonywać odpowiednich wyborów w sklepach.
Można również efektywnie zneutralizować negatywny wpływ alergenów – ograniczyć ich kontakt ze skórą głowy. Jak to zrobić? Na przykład przed farbowaniem włosów warto użyć odżywki na bazie oleju lnianego. Warto mieć pod ręką skuteczny preparat na wypadanie włosów. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez przyjmowania przepisanych leków antyalergicznych.
Alergiczne wypadanie włosów – walka ze skutkami łysienia
Niektórym pacjentom nie pomoże żaden z ogólnodostępnych kosmetyków czy preparatów. Współczesna medycyna zna jednak efektywne metody odwracania rezultatów nadmiernego wypadania włosów – czy to z powodu alergii, czy też z jakiejś innej przyczyny. Choć nawet najbardziej zaawansowane zabiegi nie dają 100-procentowej gwarancji trwałych efektów, to warto dać im szansę. O ile dysponuje się wystarczającymi środkami. Do regeneracji i stymulacji odrostu włosów służą m.in.:
- mezoterapia;
- naświetlanie skóry głowy specjalistycznymi lampami;
- przeszczep włosów.
Łysienie alergiczne to poważny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Ważne, by przestrzegać zaleceń lekarzy i w miarę możliwości unikać substancji, które powodują gwałtowną odpowiedź systemu immunologicznego. Trzeba także stale dbać o higienę oraz właściwą pielęgnację skóry głowy i włosów.