Jak objawia się alergia na kwiaty?

Jak objawia się alergia na kwiaty?

Alergicy z pewnością nie mają łatwego życia, szczególnie w okresie kiedy kwiaty i drzewa zaczynają obficie pylić. Wówczas muszą oni stawić czoła grupie niezwykle uporczywych objawów, które mogą nawet znacznie utrudnić im codzienne funkcjonowanie. Niestety alergia jest nieuleczalna a jej skutki można jedynie łagodzić. Jednak alergia na kwiaty- objawy jakie ona daje.

Czym jest alergia? 

Alergia to pojęcie, które funkcjonuje w naszym społeczeństwie już od wielu, dobrych lat. Okazuje się, że mianem tym określamy zwykle grupę uporczywych objawów, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i znacznie pogarszają jakość naszego życia. Niestety jednak nie do końca mamy rację. Alergia to bowiem schorzenie, które obejmuje grupę specyficznych i niezwykle dokuczliwych objawów. Schorzenie to jest niczym innym jak przesadną reakcją naszego organizmu na kontakt z alergenem. Wówczas nasz organizm dostaje bodziec, który mówi mu o konieczności obrony przed daną substancją- alergenem, a to z kolei pociąga za sobą prawdziwie automatyczną reakcję.

Alergicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że ich życie z nadwrażliwością nie jest łatwe, a co gorsza może znacznie wpływać na ich codzienność. Niemniej jednak warto sobie zdać sprawę również z tego, że alergia jest schorzeniem nieuleczalnym, a co za tym idzie w jego przebiegu stosuje się tylko i wyłącznie leczenie objawowe. Polega ono na podawaniu pacjentowi leków o działaniu blokującym receptory histaminowe.

To właśnie te receptory przesyłają do naszego mózgu sygnał o zagrożeniu i powodują wystąpienie reakcji alergicznych. Warto również wiedzieć, że inną metodą walki z alergią jest odczulanie, jednak jest to proces, który trwa zwykle wiele miesięcy. Wobec tego alergicy nie rozstają się z lekami przeciwhistaminowymi, które łagodzą w doraźny sposób objawy chorobowe. Trzeba również podkreślić, że obecnie rozróżnia się ogromną ilość rodzajów alergii. Okazuje się, że uczulać nas może dosłownie wszystko. Niemniej jednak do najpopularniejszych alergii obecnie możemy zaliczyć:

  • alergie pokarmowe- czyli np. nietolerancja laktozy lub glutenu, choć coraz częściej diagnozuje się również alergię na popularne produkty żywnościowe jak np. pomidory czy czekoladę.
  • alergię na sierść zwierząt- to również alergia, która w naszym kraju bije prawdziwe rekordy popularności.
  • alergię na lateks i inne materiały
  • alergie na produkty kosmetyczne- często bowiem występuje alergia na środki piorące i detergenty chemii gospodarczej
  • alergia na kwiaty- to chyba jeden z najczęściej diagnozowanych przypadków alergii, który jednocześnie zalicza się do alergii sezonowych. Alergia ta jednak jest wyjątkowo uporczywa i dokuczliwa.

Alergia na kwiaty- czym się objawia?

Jak możemy przeczytać w serwisie gardeneo.pl kwiaty, a w szczególności pelargonia pasiasta, oraz drzewa i byliny są jednym z najpopularniejszych czynników, powodujących reakcje alergiczne. Co ciekawe, przez cały rok możemy nawet nie wiedzieć, że jesteśmy na kwiaty uczuleni, do momentu w którym nie przyjdzie okres ich kwitnięcia i pylenia. Wówczas alergicy zmagają się z prawdziwym koszmarem, a leki przeciwhistaminowe działają dopiero po upływie około 30 minut od zażycia. Jednak warto rozważyć zagadnienie jakim jest: alergia na kwiaty- objawy, na co muszą być gotowi alergicy? Otóż:

  • uporczywe, nagminne kichanie- to jeden z najpopularniejszych objawów alergii na kwiaty, gdyż ich pyłki dostają się bezpośrednio do naszych dróg oddechowych.
  • trudności z oddychaniem- niemożność złapania oddechu również jest reakcją organizmu na alergen, który dostał się do naszych dróg oddechowych.
  • łzawienie, pieczenie oraz świąd gałek ocznych- każdy alergik doskonale wie, że w okresie pylenia kwiatów jego oczy stają się niezwykle czerwone i sprawia on wrażenie, jakby całą noc spędził na gromkim płaczu.
  • wysypka- uporczywe, czerwone plamki atakują najczęściej okolice dłoni oraz przedramion, a także pojawiają się wszędzie tam, gdzie osiadł na ciele pyłek kwiatów.

Alergia na kwiaty z pewnością znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, więc warto wykonać testy alergiczne, by być na ewentualne niedogodności przygotowanym.

Zobacz też
Alergia na brzozę. Sprawdź, czy masz objawy alergii na pyłek brzozy i poznaj reakcje krzyżowe. Niezbędnik alergika
alergia na brzozę

Alergia na brzozę należy do najbardziej uciążliwych uczuleń na pyłki drzew. Często porównuje się ją do alergii na trawy – ...

Alergia na trawy – przyczyna kataru siennego i astmy? Jak rozpoznać alergię na pyłki i w jaki sposób ją leczyć?
alergia na trawy

Choć naukowcy wyodrębnili kilkadziesiąt tysięcy alergenów, to pyłki traw zyskały opinię najbardziej uczulających. Unosząc się w powietrzu, bez trudu trafiają ...

Alergia na pyłki – mechanizm powstawania, objawy, sposoby leczenia. Jak żyć z uczuleniem na pyłek roślin?
alergia na pyłki

Alergia na pyłki, nazywana gorączką sienną, jest najczęściej występującym uczuleniem, które objawia się nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, a czasem również ...

Zostaw komentarz