co-pyli-w-pazdzierniku

Co pyli w październiku? Kalendarz pylenia na jesień dla alergików

Jesień jest już w pełni, a ty wciąż odczuwasz objawy alergii wziewnej? Czy to możliwe, że stężenie pyłków roślin w tym czasie wciąż jest na tyle duże, by powodować alergię? Dowiedz się, co pyli w październiku.

Liście na drzewach mienią się na różne kolory, a na spacerach powiewa coraz chłodniejszy wiatr. Temperatury są coraz niższe, a przyroda wyraźnie zwalnia na zimę. Czas przygotować się na pierwsze opady śniegu. Nadszedł październik, a to oznacza pełnię jesieni. Mimo to wciąż dokucza ci alergia? Niestety jest to możliwe. Choć dla alergików zdecydowanie najgorszym okresem w roku jest wiosna – jesień też może okazać się uciążliwa. Dowiedz się, co pyli w październiku i na jakie alergeny innego pochodzenia jesteś jeszcze narażony.

Jakie są objawy alergii na pyłki?

Jak rozpoznać, że cierpisz na uczulenie na pyłki roślin? Typowe objawy każdej alergii wziewnej to:

  • katar sienny, czyli wodnista wydzielina z nosa;
  • świąd nosa i jego ograniczona drożność;
  • niekontrolowane kichanie;
  • łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu (zapalenie spojówek);
  • obrzęk powiek i skóry wokół oczodołów;
  • uczucie zmęczenia, rozbicia i osłabienia. Może ono wiązać się też z problemami ze snem i zaburzeniem koncentracji.

U niektórych osób pojawia się też pokrzywka skórna, obrzęk naczynioruchowy, a nawet atopowe zapalenie skóry. Jeśli objawy te występują u ciebie przez cały rok, warto sprawdzić, co dokładnie cię uczula. Być może problem nie leży w pyłkach, a obecnym przez cały rok kurzu lub sierści zwierząt.

Co pyli w październiku? Kalendarz pylenia na jesień

Pyłki roślin wytwarzane są przez ich kwiaty w celu rozmnażania. Te lekkie drobinki mogą być z łatwością przenoszone przez wiatr, sierść zwierząt, a także ubrania, włosy i skórę ludzi. Niestety, wysokie stężenie tych pyłków w powietrzu oznacza prawdziwy koszmar dla alergików. Jest to główna przyczyna alergii wziewnych.

Co pyli w październiku i może cię uczulać? W tym czasie w powietrzu obecne są jeszcze pyłki ambrozji. Najbardziej narażone na nie są osoby mieszkające w zachodniej części kraju. Druga połowa miesiąca powinna już przynieść wytchnienie. Problemem może być tu też nawłoć, która kwitnie najbardziej intensywnie we wrześniu i październiku.

W październiku pylą w niższym stopniu poniższe rośliny:

  • babka zwyczajna;
  • komosa;
  • szczaw;
  • pokrzywa.

Ich aktywność jesienią uzależniona jest od temperatury powietrza i opadów deszczu. Ciepły, pogodny październik sprzyja większemu stężeniu pyłków w powietrzu. Co więcej, sezony pylenia roślin wieloletnich mogą być inne z roku na rok. Różnią się też w zależności od położenia geograficznego drzew. W celu uzyskania aktualnych informacji na temat pylenia należy śledzić Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych.

Inne jesienne alergeny wziewne

Jest coś, co w październiku może dokuczać ci nawet bardziej niż pyłki kwitnących w tym czasie roślin. Mowa tutaj o zarodnikach grzybów pleśniowych. Są one obecne w powietrzu często już od pierwszych miesięcy wiosny aż do późnej jesieni. W październiku nie powinno być ich tak dużo, jak w ciepłych miesiącach, lecz nadal są obecne w otoczeniu. Szczególnie uciążliwa bywa pierwsza dekada października, gdy w powietrzu może być jeszcze sporo zarodników Cladosporium i Alternaria.

Kolejnym powszechnym problemem są roztocza kurzu domowego. Rozwijają się one najbardziej wiosną i latem. To jednak podczas jesieni i zimy dają o sobie najbardziej znać. Dlaczego? Podczas zimnych miesięcy więcej czasu spędza się w domu, a pomieszczenia są rzadziej wietrzone. Dochodzi do tego ciepłe, suche powietrze z grzejników. To idealne warunki dla roztoczy, które gromadzą się przede wszystkim w dywanach, zasłonach, materacach i pod meblami.

Okresy pylenia roślin alergennych – kalendarz alergika na resztę roku

Niektóre alergeny obecne są przez cały rok. Inne, zwane sezonowymi, pojawiają się w poszczególnych miesiącach, by następnie odpuścić. Istnieją też tak zwane reakcje krzyżowe. Oznacza to, że niektóre substancje mogą reagować z innymi. Uczulenie na jedną z nich oznacza automatyczną reakcję na drugą – nawet jeśli nie stanowi ona głównego problemu.

Wiesz już, co pyli w październiku. Czas więc przyjrzeć się kalendarzowi pylenia na resztę roku:

  • luty – leszczyna, olcha;
  • marzec – leszczyna, olsza, topola, początek aktywności grzybów mikroskopijnych;
  • kwiecień – brzoza, topola, dąb;
  • maj – dąb, początek aktywności traw (uczulać mogą m.in. kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa i tymotka), babka, szczaw, pokrzywa;
  • czerwiec – babka, szczaw, pokrzywa, komosa;
  • lipiec – babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica;
  • sierpień – wszystkie lipcowe rośliny, a do tego ambrozja;
  • wrzesień – końcówka aktywności większości traw i chwastów, dalsze kwitnienie bylicy i ambrozji.

Zwalczanie objawów uczulenia

Żaden rodzaj alergii z pewnością nie należy do przyjemnych. Reakcja na alergeny jest niekontrolowana i w wielu przypadkach utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Jak sobie z tym poradzić? W pierwszej kolejności należy udać się do alergologa, by ustalić dokładnie które substancje wywołują u ciebie reakcję. Możliwe, że odpowiedź na pytanie, co pyli w październiku jest tu niewystarczająca. Możesz też cierpieć na inny rodzaj niezdiagnozowanej alergii.

W celu zwalczania uczulenia zaleca się przede wszystkim unikania alergenów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Objawy alergii mogą być łagodzone lekami przeciwhistaminowymi. Środki te blokują jej aktywność w organizmie i redukują uczucie swędzenia i inne dolegliwości. Katar sienny można zwalczać przeciwalergicznymi kroplami do nosa. Przydadzą ci się też łagodzące krople do oczu, które wypłukują z nich alergen i nawilżają śluzówkę.

Ważne jest też stosowanie się do poniższych zasad, które pomagają ograniczyć kontakt z pyłkami:

  • staraj się zamykać okna w mieszkaniu. Świeże powietrze najlepiej wpuszczać po deszczu;
  • warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza;
  • unikaj parków, świeżo skoszonych trawników i pól;
  • nie susz swojego prania na zewnątrz;
  • po powrocie do domu od razu zmień ubrania i weź prysznic;
  • podczas przebywania na zewnątrz, chroń oczy okularami;
  • na wyjazdy wybieraj rejony o niskim stężeniu pyłków.

Koniec sezonu letniego niestety nie oznacza natychmiastowego zakończenia kwitnienia i pylenia roślin. Alergie sezonowe jesienią to wciąż jak najbardziej aktualny problem. Wiesz już, co pyli w październiku, a więc też czego powinieneś unikać, jeśli w tym miesiącu doskwiera ci alergia wziewna. Warto wykonać testy alergologiczne, aby upewnić się, jakie alergeny wywołują u ciebie taką reakcję. Jeśli chodzi o leczenie uczulenia, najlepiej sprawdzają się środki antyhistaminowe, które skutecznie łagodzą objawy.

Zobacz też
Co pyli w lipcu? Kalendarz pylenia roślin w lecie i przez resztę roku – niezbędnik alergika
co-pyli-w-lipcu

Lato to czas na odpoczynek, korzystanie ze słońca i spędzanie czasu w plenerze. Niestety, nie dla alergików, którzy wtedy szczególnie ...

Jesteś alergikiem? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co pyli w maju!
co-pyli-w-maju

Alergia to uciążliwa choroba cywilizacyjna, którą dość ciężko wyleczyć. Alergenne pyłki krążą w powietrzu przez ciepłe miesiące roku, nie pozwalając ...

Co pyli w lutym? Poznaj kalendarz pylenia na bieżący rok i sprawdź, kiedy najlepiej zostać w domu
co-pyli-w-lutym

Na przełomie zimy i wiosny wiele roślin jest jeszcze pokrytych warstwą śniegu. Co prawda słońce w tym czasie nie jest ...

Co pyli w listopadzie? Dowiedz się, co uczula w listopadzie – wszystko o pyłkach i alergii wziewnej
co-pyli-w-listopadzie

Wydawać by się mogło, że w okresie jesienno-zimowym alergicy mają spokój. Rzeczywistość wygląda jednak niestety inaczej. W tym czasie w ...

Co pyli w grudniu? Czy w zimie da się odpocząć od objawów alergii? Zobacz kalendarz pylenia roślin dla alergików
co-pyli-w-grudniu

Czy w listopadzie i grudniu też można odczuwać symptomy alergii na pyłki roślin? Wydawać by się mogło, że jest to ...

Co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują objawy alergii wziewnej? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co grozi alergikom na wiosnę
co-pyli-w-marcu

Wiosna kojarzy ci się z katarem lub zapaleniem spojówek? Prawdopodobnie cierpisz na alergię na pyłki. Co pyli w marcu? Czy ...

Zostaw komentarz