co-pyli-w-listopadzie

Co pyli w listopadzie? Dowiedz się, co uczula w listopadzie – wszystko o pyłkach i alergii wziewnej

Wydawać by się mogło, że w okresie jesienno-zimowym alergicy mają spokój. Rzeczywistość wygląda jednak niestety inaczej. W tym czasie w powietrzu również obecne są alergeny wziewne. Czy wiesz, co pyli w listopadzie i zagraża alergikom?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na kontakt z konkretnym alergenem. Może to być substancja lub jakiś czynnik, który u zdrowych osób nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Alergeny nie są groźne same w sobie, jednak układ immunologiczny widzi w nich zagrożenie i reaguje w sposób, który przypomina początek przeziębienia. Jedną z najczęściej spotykanych grup alergenów są właśnie pyłki roślin. Czy wiesz, co pyli w listopadzie? Niestety, nawet późną jesienią nie możesz być całkowicie bezpieczny.

Objawy uczulenia na pyłki

Jak rozpoznać, że cierpisz na alergię wziewną? Osoby z taką dolegliwością najczęściej skarżą się na katar sienny. Jest to nieżyt nosa, który charakteryzuje się wodnistym wyciekiem i uczuciem przytkania. Powszechną dolegliwością jest też jego swędzenie. Towarzyszy mu trudne do pohamowania kichanie i duszący kaszel.

Kolejną uciążliwą dolegliwością są piekące, swędzące i zaczerwienione oczy, czyli zapalenie spojówek. Wiele osób cierpi przy tym na intensywne łzawienie, które utrudnia normalne widzenie. U niektórych osób przy alergii wziewnej pojawia się też pokrzywka skórna. Jest to swędzący, wypukły wykwit na skórze. Częściej jednak spotyka się go przy alergiach kontaktowych.

Jeżeli jesteś uczulony na to, co pyli w listopadzie, będziesz prawdopodobnie odczuwać zaburzenia snu przy jednoczesnym intensywnym zmęczeniu. Możesz też mieć trudności w koncentrowaniu się i cierpieć na ogólne złe samopoczucie. Przekłada się to na zaburzenie funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym.

Co uczula w listopadzie?

Listopad nie jest miesiącem, który typowo kojarzy się z sezonem na alergię. Zdecydowanie najbardziej uciążliwe dla alergików są wiosna i lato. To na ten czas przypada okres największej aktywności większości alergennych roślin. Niestety wcale nie oznacza to, że zimą alergicy są bezpieczni. Dowiedz się, co pyli w listopadzie i jakie inne alergeny wziewne obecne są w tym czasie w powietrzu.

Według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych późna jesień to czas umiarkowanej aktywności zarodników grzybów mikroskopijnych. Kwiaty i liście drzew dawno już opadły i obumarły, jednak stężenie grzybów pleśniowych w powietrzu wciąż może być wysokie. Mowa tu szczególnie o Cladosporium. Namnażają się one w glebie przy dużej wilgotności powietrza. Ich obecność jest jednak zależna od temperatury. Szczególnie niekorzystna dla alergików okazuje się ciepła jesień. W ujemnych temperaturach grzyby te stopniowo obumierają.

Późną jesienią i zimą wiele ludzi chętniej spędza czas w domu. Tam z kolei trzeba uważać na zarodniki grzybów Aspergillus i Penicillium. Co prawda obecne są one przez cały rok, lecz mogą najbardziej dokuczać właśnie zimą. W chłodnym listopadzie pomieszczenia są ogrzewane i rzadziej wietrzone. Przez to grzyby mogą się lepiej rozmnażać. Obecne są szczególnie w wilgotnych łazienkach, kuchniach i piwnicach.

Kolejnym poważnym problemem dla alergików są roztocza kurzu domowego. Jego wysokie stężenie w mieszkaniu również można przypisać słabo wietrzonym pomieszczeniom. Największe siedliska roztoczy znajdują się na dywanach, tapicerce, zasłonach, pluszowych zabawkach, materacach i pod meblami.

Kalendarz pylenia na resztę roku

Sprawdź, co pyli przez pozostałe miesiące roku:

  • styczeń – początek pylenia leszczyny;
  • luty – leszczyna i olcha;
  • marzec – leszczyna, olsza, brzoza i topola. Jest to też początek aktywności Cladosporium;
  • kwiecień – brzoza, topola, dąb, początek pylenia traw i grzyba Alternaria;
  • maj – dąb, wszelkiego rodzaju trawy, babka, szczaw, pokrzywa;
  • czerwiec – wszystkie majowe rośliny już z wyjątkiem dębu. Natomiast rozpoczyna się kwitnięcie komosy;
  • lipiec – wszystkie trawy i chwasty. Do czerwcowych roślin dołącza jeszcze bylica;
  • sierpień – dalsze kwitnienie lipcowych roślin oraz ambrozji;
  • wrzesień – większość traw i chwastów kończy swoją aktywność. Uciążliwe mogą jeszcze okazać się bylica oraz ambrozja;
  • październik – koniec aktywności bylicy i ambrozji.

Grudzień powinien stanowić okres wytchnienia dla alergików – o ile jesteś uczulony na pyłki, a nie na sierść lub roztocza.

Jak sprawdzić, na co masz uczulenie?

Diagnozę zawsze zaczyna się od wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Już tylko na tej podstawie można wystawić wstępną diagnozę. Jeśli jednak chcesz mieć pewność co do tego, jaki alergen wywołuje u ciebie niepożądaną reakcję – potrzebne są dalsze testy. Najczęściej są to skórne testy alergiczne. Lekarz na jej powierzchni nakłada roztwór z różnymi alergenami i obserwuje, w którym miejscu dochodzi do reakcji.

Coraz większą popularnością cieszą się też testy z krwi. Z jednej próbki bada się stężenie przeciwciał IgE w kontakcie z różnymi alergenami. Wyjątkowo skuteczna okazuje się tutaj diagnostyka molekularna. Jest to nowoczesna metoda, która pozwala stworzyć złożony, precyzyjny profil alergiczny pacjenta. Jest to szczególnie przydatne dla pacjentów z alergią krzyżową, u których ciężko w inny sposób dokładnie określić źródło uczulenia.

Jak leczyć alergię wziewną?

Całkowite wyleczenie alergii nie jest niestety zawsze skuteczne, a czasem w ogóle możliwe. Co prawda niekiedy stosuje się odczulanie, ale może ono trwać nawet kilka lat i niekoniecznie przynosić pożądane efekty. Terapia przeważnie ogranicza się do unikania alergenów i łagodzeniu objawów. Jeśli wiesz, co pyli w listopadzie i przez resztę miesięcy w roku, a twoja alergia została precyzyjnie zdiagnozowana – możesz całkiem skutecznie żyć bez kontaktu z alergenami. Mamy dla ciebie kilka rad, jak ich unikać:

  • dbaj o odpowiedni poziom ciepła i wilgotności powietrza w twoim mieszkaniu;
  • wietrz pomieszczenia nawet w zimie. Jeśli cierpisz na uczulenie na pyłki, rób to w chłodne dni i po deszczu;
  • regularnie sprzątaj wszystkie zakamarki domu, by kurz nie miał się gdzie gromadzić.

Jeśli chodzi o łagodzenie objawów, najlepiej sprawdzają się tu leki antyhistaminowe. Podaje je się doustnie lub donosowo. Możesz stosować też środki nawilżające błonę śluzową nosa oraz krople do oczu. W połączeniu powinny sprawić, że twoje uczulenie stanie się bardziej znośne.

Wiesz już, co pyli w listopadzie i przez pozostałe miesiące roku. Co prawda późna jesień nie jest czasem dużej aktywności roślin, lecz nie oznacza to, że wszyscy alergicy mają wówczas spokój. Najbardziej dokuczliwe okazują się wówczas zarodniki grzybów mikroskopowych i roztocza kurzu domowego. Jeśli nie jesteś w stanie ich unikać, warto zacząć stosować łagodzące środki antyhistaminowe.

Zobacz też
Co pyli w lipcu? Kalendarz pylenia roślin w lecie i przez resztę roku – niezbędnik alergika
co-pyli-w-lipcu

Lato to czas na odpoczynek, korzystanie ze słońca i spędzanie czasu w plenerze. Niestety, nie dla alergików, którzy wtedy szczególnie ...

Jesteś alergikiem? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co pyli w maju!
co-pyli-w-maju

Alergia to uciążliwa choroba cywilizacyjna, którą dość ciężko wyleczyć. Alergenne pyłki krążą w powietrzu przez ciepłe miesiące roku, nie pozwalając ...

Co pyli w lutym? Poznaj kalendarz pylenia na bieżący rok i sprawdź, kiedy najlepiej zostać w domu
co-pyli-w-lutym

Na przełomie zimy i wiosny wiele roślin jest jeszcze pokrytych warstwą śniegu. Co prawda słońce w tym czasie nie jest ...

Co pyli w październiku? Kalendarz pylenia na jesień dla alergików
co-pyli-w-pazdzierniku

Jesień jest już w pełni, a ty wciąż odczuwasz objawy alergii wziewnej? Czy to możliwe, że stężenie pyłków roślin w ...

Co pyli w grudniu? Czy w zimie da się odpocząć od objawów alergii? Zobacz kalendarz pylenia roślin dla alergików
co-pyli-w-grudniu

Czy w listopadzie i grudniu też można odczuwać symptomy alergii na pyłki roślin? Wydawać by się mogło, że jest to ...

Co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują objawy alergii wziewnej? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co grozi alergikom na wiosnę
co-pyli-w-marcu

Wiosna kojarzy ci się z katarem lub zapaleniem spojówek? Prawdopodobnie cierpisz na alergię na pyłki. Co pyli w marcu? Czy ...

Jedna odpowiedź na “Co pyli w listopadzie? Dowiedz się, co uczula w listopadzie – wszystko o pyłkach i alergii wziewnej”
  1. W listopadzie mogą jeszcze kwitnąć niektóre gatunki traw pampasowych, szczególnie miskanty. Zdarza się to rzadko, jednak osoby z alergiami na trawy muszą uważać nawet w okresie jesiennym.

Zostaw komentarz