co-pyli-w-grudniu

Co pyli w grudniu? Czy w zimie da się odpocząć od objawów alergii? Zobacz kalendarz pylenia roślin dla alergików

Czy w listopadzie i grudniu też można odczuwać symptomy alergii na pyłki roślin? Wydawać by się mogło, że jest to problem związany wyłącznie z wiosną i latem – nieprawda! Dowiedz się, jak wyglądają okresy pylenia najpowszechniejszych alergenów w naturze.

Gdy zaczyna się zima, a wszystkie drzewa straciły już dawno liście, alergicy mogą w końcu odpocząć od uciążliwego stężenia pyłków w powietrzu. Przynajmniej tak może ci się wydawać. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej. Dowiedz się, co pyli w grudniu i jakie inne zagrożenia mogą cię spotkać w zimowych miesiącach.

Kalendarz dla alergików – co powoduje objawy alergii w grudniu?

Większość roślin pylących na zimę obumiera. Wzrost i rozwój roślin zostaje zahamowany przez ciemne i zimne miesiące. Nie oznacza to jednak, że alergicy w tym czasie są bezpieczni. Być może cierpisz na uczulenie na którąś z poniższych substancji? Zapoznaj się z powszechnymi alergenami, które spotkasz nawet u siebie w domu.

Roztocza kurzu domowego

Oczywiście kurz wcale nie pyli – ani w grudniu, ani w żadnym innym miesiącu. Jednak jest obecny w każdym domu. Alergia na kurz często współistnieje z różnymi innymi uczuleniami. Nierzadko objawia się z dużym nasileniem właśnie w zimie, gdy pylenia traw i drzew ustają. Dlaczego? Otóż większość domostw w zimie stawia na intensywne ogrzewanie, co powoduje niewystarczające nawilżenie powietrza i rzadkie wietrzenie pomieszczeń. W takich warunkach kurz staje szczególnie uciążliwy. W grudniu wiele osób zabiera się za świąteczne porządki, co tylko zwiększa ich kontakt z alergenem.

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

Możesz zapobiegać objawom uczulenia, dbając o dobrą jakość powietrza w domu. Przecieraj półki mokrą ściereczką zamiast używania suchych szmatek. Znakomitym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Można nawet dostać je w formie jednego urządzenia. Jednocześnie będzie ono usuwać wysokie stężenie zanieczyszczeń oraz dbać o odpowiedni stopień nawilżenia.

Zarodniki grzybów pleśniowych

Skoro już mowa o nawilżaniu – z tym też nie wolno przesadzić. Zarodniki grzybów uwielbiają chłodne, wilgotne pomieszczenia. Stężenie zarodników grzybów w zimie jest szczególnie wysokie. W tym okresie większość osób niedostatecznie wietrzy swoje mieszkania i domy. Grzyby najczęściej pojawiają się w łazienkach, kuchniach i piwnicach – tam, gdzie wilgoci jest przeważnie najwięcej. Gdy pyłki grzybów docierają do dróg oddechowych alergika, dochodzi do typowej reakcji uczuleniowej. Sposobem na zaradzenie temu problemowi jest dobra wentylacja, ogrzewanie i częste, dokładne sprzątanie pomieszczeń.

Uczulenie na niektóre pokarmy

Nie jest to odpowiedź na pytanie, co pyli w grudniu, lecz jest to typowe dla tego okresu uczulenie – na świąteczne pokarmy. Wiele osób ma alergię na cytrusy, migdały, mak lub orzechy. Być może jest to alergia u ciebie nierozpoznana. Możesz wówczas główkować się, co takiego powoduje nieprzyjemne objawy, skoro ewidentnie żadne z twoich roślin alergennych nie pylą. W takiej sytuacji warto przebadać się na uczulenia spożywcze i unikać alergenów w świątecznych potrawach.

Kalendarz pylenia na grudzień i resztę zimy

Wciąż zastanawiasz się, co pyli w grudniu? Okres pylenia drzew rozpoczyna się właściwie dopiero w styczniu. W grudniu największym zagrożeniem są opisane powyżej roztocza i grzyby pleśniowe. Natomiast już początkiem stycznia może zacząć pylić leszczyna. Tradycyjnie zaczyna ona swoją aktywność około trzeciego tygodnia pierwszego miesiąca roku. Jednak ze względu na podwyższające się temperatury – leszczyna może dawać o sobie znać już końcem grudnia lub początkiem stycznia. Z tych samych powodów można też w środku zimy natknąć się na pylącą olchę.

Niebezpieczny smog

Wspomniane powyżej drzewa są najbardziej aktywne w lutym. Symptomy alergii na pyłki mogą być wzmagane dużym stężeniem smogu w powietrzu. Spalanie węgla i nieekologicznych paliw szkodzą układowi oddechowemu człowieka, a także zaostrzają dolegliwości alergii. Organizm wchłania dużą ilość zanieczyszczeń, co sprawia, że jest bardziej podatny na objawy uczuleń: kaszel, katar i duszności.

Okresy pylenia roślin uczulających

Jak widzisz, w grudniu nie pylą raczej żadne rośliny. Ten czas jest jednak szczególnie groźny dla osób z uczuleniem na roztocza kurzu i zarodniki pleśni. Niektóre drzewa zaczynają pylić w styczniu i lutym, pod koniec zimy. Zastanawiasz się, kiedy kwitną inne popularne rośliny uczulające? Zapoznaj się z naszym skróconym kalendarzem alergika:

  • marzec – leszczyna, olcha, cis, topola, wierzba, grab, dąb;
  • kwiecień – olcha, topola, wierzba, brzoza, jesion, dąb, niektóre trawy;
  • maj – trawy, zboża, babka, dąb, szczaw, pokrzywa, grzyby Cladosporium i Alternaria;
  • czerwiec – trawy, pokrzywy, żyto, czarny bez, babka, szczaw, komosa;
  • lipiec – trawy, żyto, pokrzywa, komosa, lipa drobnolistna, bylica pospolita, babka, szczaw, wszystkie grzyby;
  • sierpień – szczyt pylenia bylicy, ambrozja i większość lipcowych roślin.

Koniec lata i początek jesieni to okres zmniejszonej aktywności roślin pylących. Kwitnienie się uspokaja, drzewa i trawy zaczynają obumierać, a natura przechodzi w stan spoczynku.

Objawy uczulenia na roztocza kurzu domowego i inne zimowe alergeny

Jak rozpoznać u siebie alergię? Typowe dolegliwości alergiczne łatwo pomylić z przeziębieniem. Z tego powodu wiele alergii, które przejawiają się jesienią i zimą, pozostaje niezauważonych. Jeśli podejrzewasz je u siebie, warto udać się na badanie alergologiczne. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • katar sienny – alergen, który przedostaje się do dróg oddechowych i powoduje zwiększoną produkcję histaminy. Substancja ta podrażnia błony śluzowe i powoduje w nich stan zapalny. W takiej sytuacji możesz odczuwać też potrzebę kichania i swędzenie w okolicy nosa;
  • zapalenie spojówek – czyli łzawienie, zaczerwie i pieczenie oczu oraz światłowstręt. Te dolegliwości mogą doprowadzić do powtarzających się bólów głowy, przemęczenia i problemów ze snem;
  • niedrożność trąbki słuchowej – uczucie przytykania uszu i chwilowo pogorszony słuch;
  • ból gardła – pieczenie, drapanie i podrażnienie błony śluzowej w gardle;
  • kaszel i duszność – to typowe objawy, które mogą doprowadzić nawet do astmy oskrzelowej.

Zauważasz u siebie typowe symptomy alergii i zastanawiasz się, co pyli w grudniu? Ten świąteczny miesiąc jest w Polsce wolny od pyłków drzew, traw i innych roślin. Jeśli w tym czasie cierpisz na katar, łzawienie oczu i inne reakcje alergiczne – możesz mieć uczulenie na roztocza kurzu, zarodniki pleśni lub jakieś typowo zimowe produkty spożywcze. Udaj się na testy alergologiczne, by sprawdzić, co wywołuje u ciebie uciążliwe reakcje alergiczne.

Zobacz też
Co pyli w lipcu? Kalendarz pylenia roślin w lecie i przez resztę roku – niezbędnik alergika
co-pyli-w-lipcu

Lato to czas na odpoczynek, korzystanie ze słońca i spędzanie czasu w plenerze. Niestety, nie dla alergików, którzy wtedy szczególnie ...

Jesteś alergikiem? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co pyli w maju!
co-pyli-w-maju

Alergia to uciążliwa choroba cywilizacyjna, którą dość ciężko wyleczyć. Alergenne pyłki krążą w powietrzu przez ciepłe miesiące roku, nie pozwalając ...

Co pyli w lutym? Poznaj kalendarz pylenia na bieżący rok i sprawdź, kiedy najlepiej zostać w domu
co-pyli-w-lutym

Na przełomie zimy i wiosny wiele roślin jest jeszcze pokrytych warstwą śniegu. Co prawda słońce w tym czasie nie jest ...

Co pyli w październiku? Kalendarz pylenia na jesień dla alergików
co-pyli-w-pazdzierniku

Jesień jest już w pełni, a ty wciąż odczuwasz objawy alergii wziewnej? Czy to możliwe, że stężenie pyłków roślin w ...

Co pyli w listopadzie? Dowiedz się, co uczula w listopadzie – wszystko o pyłkach i alergii wziewnej
co-pyli-w-listopadzie

Wydawać by się mogło, że w okresie jesienno-zimowym alergicy mają spokój. Rzeczywistość wygląda jednak niestety inaczej. W tym czasie w ...

Co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują objawy alergii wziewnej? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co grozi alergikom na wiosnę
co-pyli-w-marcu

Wiosna kojarzy ci się z katarem lub zapaleniem spojówek? Prawdopodobnie cierpisz na alergię na pyłki. Co pyli w marcu? Czy ...

Zostaw komentarz