pokrzywka alergiczna

Jak wygląda pokrzywka alergiczna? Czym jest i skąd się bierze? Rozpoznanie objawów i leczenie

Pokrzywka alergiczna to rodzaj wykwitu skórnego przypisywany uczuleniom. Ta choroba skóry może powstawać z różnych powodów. Jak rozpoznać pokrzywkę alergiczną? Jak można ją leczyć domowymi sposobami? Kiedy zgłosić się do lekarza? Dowiedz się wszystkiego o pokrzywce wywoływanej alergią.

Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka to dość częste schorzenie skóry, które dotyka około 20–25% społeczeństwa. Jest to wysypka, która objawia się swoistymi bąblami i obrzękiem na skórze. Specjaliści wyróżniają pokrzywki ostre (przechodzące po kilku godzinach lub trwające maksymalnie do 6 tygodni) oraz przewlekłe (utrzymujące się dłużej niż 6 tygodni).

Jak powstaje pokrzywka alergiczna?

Pokrzywka alergiczna i każdy jej inny rodzaj to reakcja naczyniowa organizmu. Naczynia krwionośne zwiększają swoją przepuszczalność i rozszerzają się. W konsekwencji osocze z naczyń krwionośnych przedostaje się do skóry. Sytuacja ta powodowana jest różnymi substancjami chemicznymi – głównie histaminą.

Skąd wzięła się nazwa pokrzywki?

Termin, którym nazywa się to schorzenie, wziął się bezpośrednio od rośliny o tej samej nazwie. Kontakt z pokrzywą pozostawia na skórze charakterystyczne ślady – jasne, wypukłe bąble, które otoczone są zaczerwienieniem. Niemalże identyczne zmiany skórne powstają na skutek innych czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Czytaj dalej, by dowiedzieć się jakich.

Pozostałe rodzaje pokrzywek

Pokrzywka na skórze nie zawsze pojawia się jako część reakcji alergicznej. Do jej pozostałych przyczyn należą:

  • ostre infekcje;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zakażenia pasożytnicze (jest to szczególnie często spotykana przyczyna wśród dzieci);
  • ekspozycja na skrajnie ciepłe lub zimne temperatury;
  • ucisk skóry;
  • reakcja na światło UV;
  • kontakt skóry z wodą;
  • tarcie lub wibracje;
  • stosowanie niektórych rodzajów leków.

Podobne zmiany skórne mogą też pojawiać się przy innych chorobach.

Przyczyny powstawania pokrzywki alergicznej

Pokrzywka alergiczna występuje jako reakcja na kontakt z czynnikiem uczulającym. Tak zwane alergeny to normalne substancje, które nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowego organizmu. Jednak układ immunologiczny chorego traktuje je jako zagrożenie. Do tego typu produktów zalicza się głównie:

  • lateks;
  • sierść zwierząt;
  • aspirynę – zarówno w tabletkach, jak i jej śladowe ilości w żywności;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • penicylinę;
  • pokarm – m.in. orzechy, soję, nabiał, gluten i wiele innych.

Odruch alergiczny organizmu

Po spożyciu lub kontakcie z tymi substancjami organizm chorego wytwarza przeciwciała IgE oraz histaminę. Uwalniana jest ona z komórek krwi zwanych mastocytami. Proces ten należy do typowego odruchu alergicznego organizmu.

Pokrzywka – objawy

Pokrzywka alergiczna może objawiać się na różne, zmienne sposoby. Czasem wykwity obejmują jedno lub kilka miejsc na skórze, lecz mogą pojawić się też na całym ciele. Tak zwany bąbel pokrzywkowy przeważnie nie utrzymuje się na skórze zbyt długo – pojawia się, po czym znika. Może mieć różny, nieregularny kształt i rozmiar od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Przeważnie występuje w skupiskach. Często towarzyszy mu świąd, mrowienie lub pieczenie.

Pozostałe symptomy pokrzywki

W niektórych przypadkach pokrzywce wywołanej alergią towarzyszy obrzęk naczynioruchowy. Pokrzywka alergiczna często występuje wraz z innymi objawami ogólnymi, takimi jak:

  • ból głowy;
  • gorączka;
  • uczucie zmęczenia;
  • nudności i wymioty;
  • rozwolnienie;
  • brak apetytu;
  • chrypka, ból gardła i utrudnione połykanie.

Pokrzywka alergiczna – diagnostyka

Rozpoznanie pokrzywki jest stosunkowo łatwe. Jednak sprecyzowanie powodu jej występowania jest znacznie trudniejsze. Aby móc zdiagnozować pokrzywkę alergiczną należy wykonać badania alergologiczne. Udaj się na konsultację z lekarzem, który pomoże ci wstępnie sprecyzować przyczyny wysypki. Może on skierować cię na jedno z kilku badań alergologicznych, by ustalić, jaki alergen wywołuje u ciebie niepożądaną reakcję.

Rozpoznanie przyczyn pokrzywki – jakie badania?

Do najczęściej wykonywanych badań tego typu należą:

  • testy skórne – roztwory z alergenami aplikowane są na skórę pacjenta. Lekarz obserwuje reakcje w miejscach nakłucia, by odnaleźć drażniącą pacjenta substancje;
  • testy z krwi – próbka krwi pobierana jest od pacjenta, a następnie przekazywana do laboratorium. Tam bada się reakcję osocza na różne alergeny;
  • testy prowokacyjne – polegają na podaniu pacjentowi konkretnego alergenu, by sprawdzić jego reakcję.

Jeżeli powyższe badania nie przyniosły miarodajnych wyników – może to świadczyć, że pokrzywka jest objawem innej dolegliwości. Wówczas należy wykonać dalsze badania diagnostyczne w poszukiwaniu źródła chorobowego, pasożytniczego itp.

Leczenie pokrzywki alergicznej

Odpowiednia diagnoza pokrzywki jest bardzo ważna. W przypadku alergii najprostszym sposobem na zapobieganie temu zjawisku jest po prostu unikanie alergenu. Pokrzywka alergiczna może być jednym z pierwszych zwiastunów szoku anafilaktycznego. Jest to reakcja, która wpływa na cały organizm i powoduje m.in. utrudnione oddychanie lub utratę przytomności.

Kiedy udać się do lekarza?

Niepokojącymi objawami, które świadczą o natychmiastowej potrzebie reakcji lekarskiej, są:

  • nudności i wymioty;
  • obrzęk w obrębie jamy ustnej, który powoduje trudności w oddychaniu;
  • zimna, lepka i wilgotna skóra;
  • nienaturalnie przyspieszona praca serca;
  • zawroty głowy lub omdlenia;
  • intensywne, niewyjaśnione uczucie niepokoju.

Jak leczy się pokrzywkę?

Podstawowym sposobem leczenia pokrzywki alergicznej jest podanie pacjentowi leków przeciwhistaminowych. W większości przypadków objawy powinny zacząć ustępować w krótkim czasie od podania środków łagodzących. Można też pokusić się o poddanie się procesowi odczulania. Może trwać on nawet do kilku lat. Jego celem jest wytworzenie odporności na uczulający cię alergen. Na początku kuracji podawany jest on pacjentowi w bardzo małych dawkach. Z czasem są one zwiększane, by w ten sposób przyzwyczaić organizm do obecności danej substancji.

Domowe sposoby na alergiczne wykwity skórne

Istnieje też kilka domowych sposobów na łagodzenie nieprzyjemnych objawów pokrzywki alergicznej. Możesz je stosować, jeśli nie zauważysz u siebie żadnych oznak nadchodzącego wstrząsu anafilaktycznego. Do najskuteczniejszych metod należą:

  • kojąca kąpiel z dodatkiem sody, krochmalu lub rumianku;
  • stosowanie okładów z rumianku lub aloesu – obie rośliny skutecznie łagodzą podrażnienia skórne;
  • chłodne kompresy – nie jest to zalecane przy pokrzywkach wywołanych kontaktem skóry z zimnem;
  • okłady z ogórka świeżego;
  • picie dużej ilości naparu z pokrzywy, która ma właściwości antyhistaminowe.

Pokrzywka alergiczna przewlekła, która utrzymuje się mimo leczenia lub często powraca, wymaga wizyty lekarskiej. Być może w takim przypadku potrzebne jest specjalistyczne, kompleksowe leczenie.

Pokrzywka alergiczna to objaw, który bardzo często towarzyszy różnym rodzajom alergii. Może pojawić się po kontakcie skóry z czynnikiem uczulającym – ale nie tylko. Taką reakcję wywołuje też czasem spożycie alergenów spożywczych. Jeśli nie masz pewności, co dokładnie wywołuje u ciebie swędzenie i zaczerwienienie skóry – warto skonsultować to z lekarzem.

Zobacz też
Pokrzywka – przyczyny, objawy i leczenie. Jak radzić sobie z pokrzywką alergiczną?
pokrzywka przyczyny

Pokrzywka – przyczyny tej dolegliwości nie zawsze są jasne. Świąd skóry, bąble, zaczerwienienia i opuchlizna to typowe objawy pokrzywki u ...

Czym jest pokrzywka cholinergiczna? Przyczyny, objawy i leczenie tej specyficznej dolegliwości
pokrzywka cholinergiczna

Pokrzywka często przypisywana jest alergii. Może jednak pojawiać się też z wielu innych przyczyn. Przykładem takiej dolegliwości jest pokrzywka cholinergiczna, ...

Co to jest pokrzywka kontaktowa i dlaczego pojawia się na skórze? Przyczyny, objawy i leczenie
pokrzywa kontaktowa

Swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie skóry - jeśli spotkały cię takie objawy i ciężko ci sprecyzować ich dokładne przyczyny – to prawdopodobnie ...

Pokrzywka stresowa – nietypowy objaw skórny. Przyczyny powstawania dolegliwości i leczenie pokrzywki
pokrzywka stresowa

Powszechnie wiadomo, że można zaobserwować u siebie pokrzywkę na skutek alergii kontaktowej lub spożywczej. Czy jednak wiesz, że istnieje też ...

Co to jest pokrzywka fizykalna i co ją powoduje? Przyczyny, objawy i leczenie
pokrzywka fizykalna

Znacznie częściej spotykane wykwity skórne to te o podłożu alergicznym. Pokrzywka fizykalna jest dość rzadką przypadłością, która jednak przysparza sporo ...

Pokrzywka ostra – objawy, przyczyny i sposoby leczenia pokrzywki
pokrzywka ostra

Pokrzywka kojarzona jest głównie z reakcją alergiczną, ale to nie jedyny powód jej powstawania. Czy wiesz, czym różni się pokrzywka ...

Zostaw komentarz