Swędzenie skóry, bąble i obrzęk po kąpieli? Czy pokrzywka po kąpieli jest objawem uczulenia na wodę?
Być może słyszałeś już o pokrzywce alergicznej lub takiej, która występuje po ekspozycji na światło UV. Ale czy wiesz, że czasem może pojawić się też pokrzywka po kąpieli? Skąd bierze się takie zjawisko i co ono oznacza? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Pokrzywka jest częstą dolegliwością. Tego typu zmiany skórne czasem pojawiają się pozornie bez jakiejkolwiek przyczyny. Choć rozpoznanie schorzenia jest stosunkowo proste, to diagnoza jego źródła bywa znacznie trudniejsza. Dowiedz się, co może oznaczać pokrzywka po kąpieli i dlaczego się pojawia.
Pokrzywka – skąd wzięła się jej nazwa?
Nazwa tego problemu skórnego wywodzi się od znanej każdemu rośliny – pokrzywy. Skąd to powiązanie? Otóż pokrzywka objawia się charakterystycznymi, swędzącymi lub piekącymi, uwypuklonymi bąblami. Jest to zjawisko bardzo podobne do tego, które można zauważyć po kontakcie z pokrzywą.
Pokrzywka – czym jest?
Pokrzywka to stan chorobowy skóry, przy którym powstają na niej wypukłe, blade bąble. Może to być spowodowane różnymi czynnikami. Pokrzywka najczęściej przemija dość szybko i nie pozostawia po sobie żadnych trwałych zmian na skórze. Pokrzywka występuje w formie ostrej (trwającej do 6 tygodni) oraz przewlekłej (utrzymuje się lub nawraca przez okres dłuższy niż 6 tygodni).
Pokrzywka wodna – czy zawsze oznacza uczulenie na wodę?
Warto zaznaczyć, że pokrzywka po kąpieli nie zawsze oznacza alergię na wodę. Właściwie jest to bardzo rzadkie zjawisko. Znacznie częściej taka dolegliwość przypisywana jest reakcji na ciepłą lub zimną wodę. Bardzo możliwe, że pokrzywka powstała jako konsekwencja alergii na użyty w kąpieli kosmetyk. Uczulenie na wodę, mimo że jest bardzo rzadkie, zdarza się i bardzo utrudnia życie osobom, które na nie cierpią.
Alergia na wodę
Doświadczyłeś niepokojącej pokrzywki po kąpieli? A może wykwity skórne pojawiają się u ciebie za każdym razem, gdy masz kontakt z wodą? Niestety, może to oznaczać bardzo uciążliwe uczulenie na wodę. Wyróżnia się dwa rodzaje tego problemu:
- reakcję alergiczną na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie – może to być chlor, fluor lub metale ciężkie;
- alergię na samą wodę.
Jak rozpoznać rodzaj alergii na wodę?
W celu rozróżnienia od siebie tych dwóch zjawisk wykonuje się proste badanie. Jedną część ciała należy oblać wodą destylowaną, a drugą – kranówką. Następnie należy dokładnie obserwować reakcje zachodzące na skórze. Jeżeli nie występują żadne zmiany, twoja pokrzywka po kąpieli mogła być po prostu reakcją na przegrzanie organizmu.
Pokrzywka po kąpieli – zmiany skórne
Bąble pokrzywkowe
Pokrzywka po kąpieli objawia się w charakterystyczny sposób – na skórze pojawiają się białe lub bladoróżowe bąble, a wokół nich zaczerwienienie. Przypominają ukąszenie owada lub kontakt parzącymi liśćmi pokrzywy. Czasem są to wykwity kilkumilimetrowe, a czasem większe – osiągające rozmiar kilku centymetrów. Bąble pokrzywkowe wypełnione są płynem surowiczym lub ropą. Obrzękowi i zaczerwienieniu często towarzyszy też świąd lub pieczenie skóry. Wraz z wysypką może powstać też obrzęk naczynioruchowy.
Inne objawy pokrzywki po kąpieli
Powyższe symptomy skórne najczęściej występują wokół mieszków włosowych, na ramionach, barkach, klatce piersiowej, a nawet twarzy. Sama skóra może stać się bardzo sucha, pomarszczona, a węzły chłonne powiększają się jak przy chorobie. Dolegliwości te mogą pojawić się już po kilku minutach od momentu kontaktu z wodą. Utrzymują się one zwykle około 2 godzin, a nawet do kilku dni.
W skrajnych przypadkach przedłużony kontakt z wodą może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to reakcja ogólnoustrojowa, która może nawet zagrażać życiu pacjenta.
Jak żyć z alergią na wodę?
Oczywiście żaden człowiek nie jest w stanie żyć bez wody. Jednak jeżeli pokrzywka po kąpieli jest u ciebie ciężkim problemem, a każdy kontakt z wodą skutkuje świądem i opuchlizną – trzeba nauczyć się tak funkcjonować. Osoby, które cierpią na to schorzenie, nie mogą wychodzić z domu podczas deszczu. Prysznic biorą tylko kilka razy w roku. Muszą też nosić rękawiczki ochronne podczas mycia zębów i naczyń oraz gotowania.
Leczenie pokrzywki po kąpieli
Niestety, nie jest to zbyt dobrze zbadany przypadek. Pokrzywka po kąpieli spowodowana alergią na wodę jest bardzo trudna do wyleczenia. Podstawową metodą radzenia sobie z uciążliwymi dolegliwościami są leki przeciwhistaminowe. To właśnie histamina odpowiedzialna jest za pojawianie się objawów na skórze. Lekarze zalecają też:
- antycholinergiki;
- beta-blokery;
- leki przeciwdepresyjne;
- maści sterydowe.
Powyższy zestaw powinien sprawić, że dolegliwości alergii staną się bardziej znośne. Możliwa jest wówczas kąpiel, jednak najlepiej krótka i w chłodnej wodzie.
Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry po kąpieli również jest bardzo ważna. Przydatne okazują się kremy o silnym działaniu nawilżającym. Oleiste kremy mogą też stanowić skuteczną ochronę przed pokrzywką po kąpieli. Jeśli musisz mieć kontakt z wodą, posmaruj najpierw ciało maścią lub żelem na bazie oleju. Taki produkt powinien stworzyć na twojej skórze warstwę, która zablokuje przedostanie się wody bezpośrednio na skórę.
Pokrzywka z zimna, wysypka alergiczna i inne rodzaje zmian skórnych
Pokrzywka najczęściej pojawia się na skórze na skutek występowania jakichś zmian alergicznych wywołanych czynnikiem drażniącym. Pokrzywka alergiczna może być wywołana:
- alergenami wziewnymi i kontaktowymi, do których zalicza się lateks, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, niektóre substancje zawarte w kosmetykach i odzieży;
- lekami – w tym niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, aspiryną, antybiotykami itp.;
- pokarmem;
- jadem owadów.
Istnieją też pokrzywki niealergiczne. Mogą wywoływać je czynniki fizykalne, do których zalicza się:
- ujemną lub bardzo wysoką temperaturę;
- ucisk;
- wibracje;
- ciepło;
- wodę;
- słońce;
- zimno;
- wysiłek fizyczny.
Jeżeli pojawiła się u ciebie pokrzywka po kąpieli – nie panikuj. Jak wspomnieliśmy, wcale nie musi oznaczać to uczulenia na wodę. Skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi dokładną diagnozę w celu ustalenia źródła problemu. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników specjalista może dobrać najlepsze dla twojej sytuacji leczenie i dalsze postępowanie.
Pokrzywka po kąpieli może być spowodowana reakcją na ciepło, użyty kosmetyk, szkodliwe składniki w wodzie lub samą wodą. Alergia na wodę jest bardzo rzadko spotykaną dolegliwością. Niestety, nie istnieje żaden sprawdzony lek na to schorzenie. Podstawą radzenia sobie z nim jest unikanie alergenu oraz stosowanie leków antyhistaminowych.