co-pyli-w-lutym

Co pyli w lutym? Poznaj kalendarz pylenia na bieżący rok i sprawdź, kiedy najlepiej zostać w domu

Na przełomie zimy i wiosny wiele roślin jest jeszcze pokrytych warstwą śniegu. Co prawda słońce w tym czasie nie jest intensywne, jednak niektóre rośliny już zaczynają swój okres kwitnienia. Co pyli w lutym? Jakich drzew wtedy unikać?

Choć z alergiami najbardziej kojarzy się wiosna, to niestety mogą one objawiać się także w zimowych miesiącach. Alergikom zdecydowanie nie sprzyja ciepłe, suche powietrze i nagromadzenie kurzu w ich domach. Problem jest też wzmagany przez coraz cieplejsze zimy. Przez zmiany klimatyczne drzewa rozpoczynają swój okres kwitnienia bardzo szybko. Mogą też pylić przez coraz dłuższy czas. Sprawdź, co pyli w lutym, aby wiedzieć, czego w tym czasie unikać.

Zimowe przeziębienie czy uczulenie na pyłki?

Typowe objawy alergii są bardzo podobne do przeziębienia. Może być ciężko je od siebie odróżnić, szczególnie w okresie zimowym, gdy szczególnie łatwo o przejściową chorobę.

Do objawów alergicznych zalicza się:

  • wodnisty katar, znany też jako katar sienny;
  • niekontrolowane napady kichania;
  • nieprzyjemne uczucie swędzenia wewnątrz nosa, którego ciężko się pozbyć;
  • pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu;
  • zapalenie spojówek;
  • duszący kaszel;
  • stan podgorączkowy;
  • osłabienie organizmu;
  • problemy z koncentracją.

Aby odróżnić objawy alergii od przeziębienia, należy dokładnie obserwować swój organizm. Jeżeli dolegliwości powiązane są z obecnością pyłków w powietrzu, pojawią się niemalże natychmiast po kontakcie z alergenem. Mogą występować w różnym nasileniu przez cały okres kwitnienia rośliny, która cię uczula. Przeziębienie natomiast powinno przeminąć, nawet nieleczone, po około 1-2 tygodniach.

Jeśli podejrzewasz, że masz objawy, które mogą wskazywać na alergię wziewną – udaj się na badania diagnostyczne. Lekarz wykona na tobie testy alergiczne, które pozwolą dokładnie określić, które alergeny powodują u ciebie taką reakcję. Następnie warto dowiedzieć się, co pyli w lutym i przez resztę miesięcy, aby unikać alergenu. Nie zawsze jest to takie proste – warto więc też zastosować odpowiednie leczenie.

Skąd bierze się alergia na pyłki?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, co pyli w lutym, warto zrozumieć źródło tego problemu. Pyłki wytwarzane są przez kwiatostany drzew i innych roślin. Te niemal niezauważalne gołym okiem drobinki porywane są przez wiatr i niesione powietrzem w różne miejsca. Mogą osadzać się też na odzieży, włosach, skórze i sierści zwierząt. Mechanizm ten ma na celu rozmnażanie się roślin, więc jest niezbędną częścią ich funkcjonowania. Dla wielu ludzi oznacza to jednak prawdziwy koszmar.

Alergeny to substancje, które u zdrowych ludzi nie wywołują żadnej reakcji. Układ odpornościowy alergików traktuje jednak niektóre z nich jako zagrożenie dla swojego zdrowia. W związku z tym, produkuje przeciwciała IgE, które zwiększają aktywność histaminy i innych substancji chemicznych w komórkach. Proces ten powoduje nieprzyjemną reakcję alergiczną.

Jakie rośliny pylą w lutym?

Choć większość drzew, krzewów, traw i chwastów pozostaje w tym czasie nieaktywne, to niektóre już budzą się do życia. Silnie uczulające trawy potrzebują wyższych temperatur do kwitnienia, jednak pewne drzewa doskonale dostosowały się do surowych, polskich warunków i świetnie sobie w nich radzą.

Co pyli w lutym? Poniżej znajdziesz listę właśnie takich roślin:

  • leszczyna – jest to główny alergen doskwierający w lutym. Pyłki leszczyny osiągają największe stężenie około połowy tego miesiąca. Uzależnione jest to jednak od panujących w kraju temperatur. Drzewo laskowe może zacząć pylić nawet już w styczniu. Jego aktywność przeważnie kończy się w marcu, lecz może przeciągnąć się nawet do kwietnia. Leszczyna rośnie w parkach i lasach; łatwo jest ją rozpoznać. Posiada długie, zwisające, żółte kwiatostany;
  • olcha – według oficjalnych wyników badań opublikowanych przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, stężenie pyłków olchy jest w Polsce największe właśnie w lutym. Utrzymuje się jednak na dość wysokim poziomie aż do mniej więcej połowy kwietnia. Ze względu na wzrost średniej temperatury w roku, olcha może zacząć pylić już w styczniu. Co więcej, alergeny wytwarzane przez to drzewo wchodzą w reakcję krzyżową z pyłkami leszczyny. Dlatego może być niejasne, na które pyłki jesteś uczulony, odczuwając objawy alergiczne w lutym.

Te dwa drzewa to właściwie największe zagrożenia dla alergików zimą. Reszta roślin alergennych rozpoczyna swój okres kwitnienia nieco później. Pod koniec zimy alergikom mogą też jednak jeszcze doskwierać nieprzyjemne dolegliwości wywołane kurzem domowym i grzybami pleśniowymi.

Kalendarz pylenia na resztę roku

Jeżeli jesteś alergikiem, niestety w każdym miesiącu w roku czeka na ciebie jakieś niebezpieczeństwo. Co więcej, przy uczuleniu na jedną substancję może wystąpić u ciebie tzw. reakcja krzyżowa na inne alergeny. Wiesz już, co pyli w lutym – czas więc poznać kalendarz pylenia na resztę roku. Po wykonaniu badań diagnostycznych i zapoznaniu się z poniższą listą będziesz dokładnie wiedział czego i kiedy musisz unikać:

  • marzec – topola, leszczyna i olcha;
  • kwiecień – brzoza, dąb, Cladosporium (grzyb pleśniowy, który obecny jest w powietrzu od wczesnej wiosny do późnej jesieni);
  • maj – trawy, szczaw, pokrzywa, dąb, pleśnie Alternalia (również utrzymują się aż do jesieni);
  • czerwiec – dalszy okres pylenia traw, szczawiu i pokrzywy;
  • lipiec – zaczyna pylić bylica i komosa;
  • sierpień – rośliny lipcowe oraz ambrozja;
  • wrzesień – trawy (już w nieco mniejszym stężeniu), bylica, komosa, ambrozja i grzyby;
  • październik – to już końcówka aktywności wszystkich powyższych roślin.

Zima stanowi chwilę wytchnienia dla alergików. Mogą im jednak w tym czasie dokuczać grzyby pleśniowe, kurz, sierść zwierząt i oczywiście alergeny pokarmowe, na które alergicy narażeni są w każdej porze roku.

Teraz wiesz już, co pyli w lutym i przez resztę miesięcy w roku. Życie alergika nie jest łatwe – stale trzeba uważać na pyłki roślin i różne inne alergeny. Bardzo przydatna okazuje się jednak prawidłowa diagnoza uczulenia oraz doraźne środki antyhistaminowe. Blokują one aktywność tej substancji i sprawiają, że objawy alergii na pyłki stają się nieco mniej uciążliwe. Najbardziej efektywne okazuje się jednak unikanie uczulających cię alergenów.

Zobacz też
Co pyli w lipcu? Kalendarz pylenia roślin w lecie i przez resztę roku – niezbędnik alergika
co-pyli-w-lipcu

Lato to czas na odpoczynek, korzystanie ze słońca i spędzanie czasu w plenerze. Niestety, nie dla alergików, którzy wtedy szczególnie ...

Jesteś alergikiem? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co pyli w maju!
co-pyli-w-maju

Alergia to uciążliwa choroba cywilizacyjna, którą dość ciężko wyleczyć. Alergenne pyłki krążą w powietrzu przez ciepłe miesiące roku, nie pozwalając ...

Co pyli w październiku? Kalendarz pylenia na jesień dla alergików
co-pyli-w-pazdzierniku

Jesień jest już w pełni, a ty wciąż odczuwasz objawy alergii wziewnej? Czy to możliwe, że stężenie pyłków roślin w ...

Co pyli w listopadzie? Dowiedz się, co uczula w listopadzie – wszystko o pyłkach i alergii wziewnej
co-pyli-w-listopadzie

Wydawać by się mogło, że w okresie jesienno-zimowym alergicy mają spokój. Rzeczywistość wygląda jednak niestety inaczej. W tym czasie w ...

Co pyli w grudniu? Czy w zimie da się odpocząć od objawów alergii? Zobacz kalendarz pylenia roślin dla alergików
co-pyli-w-grudniu

Czy w listopadzie i grudniu też można odczuwać symptomy alergii na pyłki roślin? Wydawać by się mogło, że jest to ...

Co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują objawy alergii wziewnej? Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co grozi alergikom na wiosnę
co-pyli-w-marcu

Wiosna kojarzy ci się z katarem lub zapaleniem spojówek? Prawdopodobnie cierpisz na alergię na pyłki. Co pyli w marcu? Czy ...

Zostaw komentarz