pokrzywka domowe sposoby

Czym objawia się pokrzywka? Domowe sposoby leczenia wykwitów skórnych

Świąd, wysypka, obrzęk, zaczerwienienie i bąble? Te uporczywe objawy to prawdopodobnie pokrzywka. Domowe sposoby na alergiczne wykwity skórne skutecznie złagodzą symptomy im towarzyszące. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest pokrzywka i jak sobie z nią radzić.

Pokrzywka może być spowodowana wieloma czynnikami. Niezależnie od przyczyny jest to uciążliwe i dość nieprzyjemne schorzenie. Poznaj domowe sposoby na pokrzywkę, które pomogą ci ją skutecznie zwalczyć. Pamiętaj, że aby móc skutecznie leczyć tę dolegliwość, najpierw należy poznać przyczynę jej powstawania.

Czym jest pokrzywka?

Skąd nazwa pokrzywki?

Skąd wzięła się nazwa tego schorzenia? Otóż zmiany skórne przy tej dolegliwości są bardzo podobne do tych, które pojawiają się po oparzeniu pokrzywą. Gdy zauważono, że podobne wykwity pojawiają się na skórze bez kontaktu z tą rośliną – nazwa nasunęła się automatycznie.

Rodzaje pokrzywki

Pokrzywka to choroba skórna, która jest ściśle związane z rozszerzaniem i zwiększaniem przepuszczalności w naczyniach krwionośnych. Jej podłoże i wygląd mogą być bardzo różne. Ich wspólną cechą jest jednak charakterystyczny wykwit skórny – tzw. bąble pokrzywkowe. Takim zmianom często (lecz nie zawsze) towarzyszy swędzenie. Pokrzywkę dzieli się na dwa rodzaje:

  • ostrą – atak trwa od kilku godzin do 6 tygodni i zwykle ustępują samodzielnie;
  • przewlekłą – objawy nawracają co jakiś czas lub utrzymują się nieprzerwanie przez ponad 6 tygodni.

Kto jest narażony na pokrzywkę?

Pokrzywka może spotkać właściwie każdego, niezależnie od wieku czy płci. Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie są bardziej podatne na wykwity skórne, ponieważ są one częstym objawem uczuleń. Pokrzywka statystycznie najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży i młodych dorosłych oraz kobiet około wieku menopauzalnego. Pokrzywka przewlekła spotyka raczej osoby po 40. roku życia.

Szacuje się, że co piąty człowiek na świecie odczuwa tego typu objawy przynajmniej raz w życiu.

Objawy pokrzywki

Głównym objawem pokrzywki jest wspomniany już wcześniej bąbel pokrzywkowy. Jest to termin, który oznacza swędzący, piekący, mrowiący lub bolący wykwit na skórze. Zdarzają się też sytuacje, w których pojawia się on bez świądu ani jakichkolwiek nieprzyjemnych wrażeń. Bąbel ma kolor biały lub różowy. Odgraniczony jest od reszty skóry czerwonym rumieniem. Te zmiany skórne mogą pojawiać się miejscowo w jednym lub kilku obszarach, jak też na całej powierzchni ciała. Nie muszą mieć jednorodnych kształtów.

Po jakim czasie pojawia się reakcja skórna?

Opisane zmiany można zauważyć już po bardzo krótkim czasie od pojawienia się czynnika, który je wywołuje. Reakcja widoczna jest przeważnie po okresie trwającym od kilku minut do kilku godzin. Aby pomóc lekarzowi w precyzyjnej diagnozie, należy dokładnie obserwować swój organizm po pojawieniu się pierwszych zmian skórnych. Objawy mogą pojawiać się tylko w miejscach, gdzie miały kontakt z alergenem, co ułatwia ustalenie przyczyny.

Obrzęk naczynioruchowy

U prawie połowy chorych wraz z bąblami pojawia się obrzęk naczynioruchowy. W skrajnych przypadkach może wówczas dojść do spuchnięcia języka, co utrudnia normalne oddychanie i tym samym stanowi zagrożenie życia. Jeśli w takiej sytuacji uczucie duszności narasta i nie jesteś w stanie nabrać powietrza w płuca, konieczna jest natychmiastowa reakcja lekarska. Nie należy wówczas próbować żadnych domowych sposobów na pokrzywkę.

Przyczyny pokrzywki

Pokrzywka jest często wynikiem reakcji alergicznej. Po kontakcie z alergenem organizm osoby uczulonej wytwarza duże ilości histaminy, która przyczynia się do powstawania stanu zapalnego. Uczulać mogą:

  • pokarmy;
  • roztocza kurzu;
  • sierść zwierzęca;
  • pyłki roślin;
  • lateks;
  • jad owadów;
  • niektóre leki, środki chemiczne i kosmetyki.

Pokrzywka a inne choroby

Pokrzywka może też być powiązana z zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym (w tym m.in. wirusowym zapaleniem wątroby, wirusami HIV, czy Epsteina-Barr). Z drugiej strony, przyczyna może być tak błaha jak, chociażby wysiłek fizyczny lub nadmierne przegrzanie organizmu. Pamiętaj, że domowe sposoby na pokrzywkę mogą być bardzo skuteczne jako leczenie objawów podrażnienia lub alergii. Natomiast w przypadku podłoża chorobowego, konieczne będzie specjalistyczne leczenie źródła problemu.

Diagnostyka pokrzywki

Rozpoznanie pokrzywki jest dość proste. Natomiast trudniej odnaleźć jej konkretną przyczynę. Diagnostyka schorzenia zaczyna się najczęściej od konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z tobą wywiad, by móc sprecyzować okoliczności pojawiania się dolegliwości. Następnie może skierować cię na badania alergologiczne – punktowe, płatkowe, prowokacji, eliminacji lub laboratoryjne z próbki krwi. Dostępny jest też szereg innych testów. Należą do nich:

  • próba świetlna – przy podejrzeniu niepożądanej reakcji skóry na światło UV;
  • próba wysiłkowa – jeżeli może to być pokrzywka cieplna wywołana aktywnością fizyczną, potem i przegrzaniem się organizmu;
  • próba z lodem – czasem opisane zmiany skórne mogą pojawiać się jako konsekwencja niskich temperatur;
  • próby uciskowe – klockowe, paskowe, cylindrowe bądź zadrapania skóry.

Leczenie pokrzywki

Leki antyhistaminowe

Podstawą domowych sposobów na pokrzywkę są leki antyhistaminowe. Dostaniesz je w każdej aptece, bez recepty. Substancja znana jako histamina jest odpowiedzialna za rozwój charakterystycznych dla tej choroby objawów. Leki przeciwhistaminowe blokują jej uwalnianie i tym samym zmniejszają jej stężenie w organizmie. W wielu przypadkach okazuje się, że ich zastosowanie w zupełności wystarcza, by zredukować stan zapalny na skórze. Nie powinny też powodować żadnych skutków ubocznych.

Profilaktyka

Ważnym aspektem jest unikanie czynników powodujących lub pogłębiających problem. Być może już nie raz słyszałeś, że profilaktyka to najlepsze lekarstwo – i jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Unikanie czynników drażniących to rozwiązanie proste, bezpłatne i skuteczne. Takie działanie jest jednak możliwe tylko, gdy przyczyna problemu jest znana. Warto też poznać czynniki zaostrzające pokrzywkę (niezależnie od jej przyczyny). Należą do nich:

  • alkohol;
  • aspiryna;
  • leki przeciwbólowe o bardzo silnym działaniu;
  • duży, ciągły stres.

Pokrzywka – domowe sposoby

Istnieją też domowe sposoby na pokrzywkę, które łagodzą jej objawy, a nie jedynie zapobiegają jej powstawaniu. Należą do nich:

  • stosowanie okładów ze świeżego ogórka – możesz użyć wacika nasączonego sokiem z ogórka jako kojącego kompresu. Dobrze sprawdzają się też plasterki tego warzywa położone bezpośrednio na zmienionej chorobowo skórze;
  • ciepłe (lecz nie gorące) okłady z rumianku. To zioło znane jest ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych. Nasącz naparem rumiankowym czysty ręcznik lub szmatkę i przyłóż do bąbli pokrzywkowych. Podobnie możesz też zastosować cebulę lub aloes;
  • picie dużych ilości naparu z pokrzywy. Jest to naturalna alternatywa aptecznych środków przeciwhistaminowych;
  • położenie na skórę kojących okładów z lodem lub zimną wodą (nie jest to skuteczne w przypadku pokrzywki, która wywołana jest kontaktem z zimnem);
  • picie specjalnego naparu, który możesz zrobić samodzielnie w warunkach domowych. Wymieszaj jeżówkę, pokrzywę, łopian i prawoślaz, by połączyć ich lecznicze właściwości;
  • sporządzenie sobie ciepłej kąpieli z dodatkiem sody oczyszczonej lub krochmalu. Substancje te łagodzą świąd i inne objawy pokrzywki.

Czy domowe sposoby na pokrzywkę są zawsze bezpieczne?

W przypadku większości przyczyn stosowanie domowych sposobów na pokrzywkę jest całkowicie bezpieczne. Należy jednak znać jej żródło, by nie zaszkodzić sobie bagatelizowaniem problemu. Jeśli schorzenie ma charakter przewlekły lub istnieją podejrzenia o podłożu chorobowym – udaj się do specjalisty na bardziej precyzyjną diagnozę i profesjonalne leczenie.

Co gdy domowe sposoby nie wystarczają? Leczenie pokrzywki przewlekłej

Odczulanie

W niektórych przypadkach domowe sposoby na pokrzywkę nie są wystarczające, by ją skutecznie zwalczyć. Wszystko bowiem zależy od konkretnej przyczyny występowania tej dolegliwości. Na pokrzywkę alergiczną można stosować specjalne techniki odczulające. Polegają one na aplikowaniu do organizmu chorego małych dawek alergenu i stopniowym zwiększaniu jego dawek. Z czasem powinna wytworzyć się odpowiednia tolerancja, choć może to potrwać nawet do kilku lat.

Sterydy

Profesjonalne leczenie może też obejmować sterydy, a dokładniej – glikokortykosteroidy. Nie stosuje się jednak ich zbyt często, ponieważ mogą powodować różne niepożądane skutki uboczne. Ich dawkowanie powinno być ściśle kontrolowane przez lekarza. Stosuje się je raczej tylko przy przewlekłej pokrzywce, którą ciężko wyleczyć innymi sposobami.

Domowe sposoby na pokrzywkę są bezpieczne i często całkiem skuteczne. Należy jednak dokładnie obserwować swoje ciało. Jeżeli objawy pokrzywki nie przemijają lub nasilają się, niezbędna jest natychmiastowa reakcja lekarska. Domowe leczenie nie jest wystarczające, jeśli wykwity skórne związane są z poważną chorobą. Wówczas konieczna jest terapia mająca na celu zwalczenie źródła problemu. Zauważyłeś u siebie niewyjaśnioną pokrzywkę? Skontaktuj się z lekarzem w celu diagnozy problemu.

Zobacz też
Pokrzywka – przyczyny, objawy i leczenie. Jak radzić sobie z pokrzywką alergiczną?
pokrzywka przyczyny

Pokrzywka – przyczyny tej dolegliwości nie zawsze są jasne. Świąd skóry, bąble, zaczerwienienia i opuchlizna to typowe objawy pokrzywki u ...

Jak wygląda pokrzywka alergiczna? Czym jest i skąd się bierze? Rozpoznanie objawów i leczenie
pokrzywka alergiczna

Pokrzywka alergiczna to dość często spotykane zjawisko. Jest to jeden z głównych objawów większości rodzajów alergii. Skąd bierze się ten ...

Czym jest pokrzywka cholinergiczna? Przyczyny, objawy i leczenie tej specyficznej dolegliwości
pokrzywka cholinergiczna

Pokrzywka często przypisywana jest alergii. Może jednak pojawiać się też z wielu innych przyczyn. Przykładem takiej dolegliwości jest pokrzywka cholinergiczna, ...

Co to jest pokrzywka kontaktowa i dlaczego pojawia się na skórze? Przyczyny, objawy i leczenie
pokrzywa kontaktowa

Swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie skóry - jeśli spotkały cię takie objawy i ciężko ci sprecyzować ich dokładne przyczyny – to prawdopodobnie ...

Pokrzywka stresowa – nietypowy objaw skórny. Przyczyny powstawania dolegliwości i leczenie pokrzywki
pokrzywka stresowa

Powszechnie wiadomo, że można zaobserwować u siebie pokrzywkę na skutek alergii kontaktowej lub spożywczej. Czy jednak wiesz, że istnieje też ...

Co to jest pokrzywka fizykalna i co ją powoduje? Przyczyny, objawy i leczenie
pokrzywka fizykalna

Znacznie częściej spotykane wykwity skórne to te o podłożu alergicznym. Pokrzywka fizykalna jest dość rzadką przypadłością, która jednak przysparza sporo ...

Zostaw komentarz